Jak pozbyć się z domu kurzu?
Pewnie wydaje Ci się to niemożliwe, co częściowo jest prawdą, ponieważ nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować kurzu z naszego życia. Jednak możemy w znacznym stopniu zmniejszyć jego ilość w naszym mieszkaniu, co powinno w szczególności zainteresować osoby uczulone na kurz i roztocza. Dowiesz się poniżej, co robić, aby kurzu było coraz mniej, a Tobie żyło się lepiej.
Pozbądź się „zbieraczy kurzu”
Mowa przede wszystkim o gadżetach w Twoim domu, które nie mają praktycznego zastosowania, nie są używane często i generalnie nic do niego nie wnoszą, oprócz ewentualnej estetyki. Nie każemy Ci od razu pozbywać się wszystkich pamiątek i rzeczy, do których żywisz głównie przywiązanie sentymentalne, ale zastanów się, ile z tych przedmiotów faktycznie musi znajdować się na wierzchu?
Czasami wystarczy uprzątnąć kilka rzeczy, schować do pudełek, wynieść na strych albo przenieść w inne miejsce, a już zyskujesz nie tylko luźniejszą przestrzeń, ale również mniej elementów do wycierania z kurzu, czego i tak zazwyczaj się nie robi. Można w ten sposób wyeliminować parę przedmiotów, w których gromadziłaby się większa ilość kurzu.
Regularne odkurzanie
Niestety tego etapu nie można ominąć albo zbagatelizować. Odkurzanie jest czynnością konieczną i powinieneś się do tego przyzwyczaić, to znaczy zaakceptować i nauczyć się z tym żyć. Pomyśl sobie, że dawniej musiałbyś zamiatać cały dom, co jest podwójnie czasochłonne i męczące, a teraz odpalasz jednym przyciskiem urządzeniem, którym przejedziesz raz i skutecznie po całym mieszkaniu. Kurz potrafi powstawać błyskawicznie, dlatego dobrze jest odkurzać codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby uniknąć gromadzenia się większych kłębków kurzu i innych zabrudzeń. Dotyczy to jednocześnie odkurzania półek, szafek i innych za pomocą specjalnych ściereczek na mokro i sucho, aby kurz nie osadzał się ponownie na meblach.
Wietrzenie i wentylacja pomieszczenie
Oto kolejny bardzo ważny krok w stronę pozbycia się całkowitego kurzu z Twojego domu. Otwieranie okien w ciągu dnia chociaż na kilkanaście minut powinno stać się rutynową czynnością, dzięki której w naszym pokoju zbiera się coraz mniej kurzu, a poza tym można wyróżnić tutaj jeszcze mnóstwo innych zalet wietrzenia. Głównie chodzi o polepszenie cyrkulacji powietrza i wprowadzenie świeżego powiewu do pokoju, co pozwoli nam się lepiej skupić i odetchnąć.
Natomiast co do wentylacji, konieczne jest konserwowanie kratek wentylacyjnych, na których przede wszystkim gromadzi się masa kurzu i innych bakterii. Ich czyszczenie zalecamy również wykonać chociaż dwa razy w miesiącu, aby mieć pewność, że nie wdychamy z powrotem całego tego zanieczyszczenia i kurzu w jednym. Wystarczy tutaj użyć lekko zwilżonej ściereczki i kratka jest znów gotowa do założenia, dzięki czemu cyrkulacja powietrza będzie zupełnie inna i sprzyjająca naszemu samopoczuciu.
bez odkurzania, codziennego, nie ma opcji żeby tego kurzu nie było. ja codziennie puszczam roombę, więc dla mnie to nie problem, ale faktycznie zauważyłam, że na meblach jest tego mniej.
zgadzam się co do odkurznia ale… nie warto iść na tanią łatwiznę jak np ja… kupiłam sobie automat, roborocka, bo taki miał być fajny, a wcale fajny nie jest…