Dom

Jak pozbyć się z domu kurzu?

Pewnie wydaje Ci się to niemożliwe, co częściowo jest prawdą, ponieważ nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować kurzu z naszego życia. Jednak możemy w znacznym stopniu zmniejszyć jego ilość w naszym mieszkaniu, co powinno w szczególności zainteresować osoby uczulone na kurz i roztocza. Dowiesz się poniżej, co robić, aby kurzu było coraz mniej, a Tobie żyło się lepiej.

Pozbądź się „zbieraczy kurzu”

Mowa przede wszystkim o gadżetach w Twoim domu, które nie mają praktycznego zastosowania, nie są używane często i generalnie nic do niego nie wnoszą, oprócz ewentualnej estetyki. Nie każemy Ci od razu pozbywać się wszystkich pamiątek i rzeczy, do których żywisz głównie przywiązanie sentymentalne, ale zastanów się, ile z tych przedmiotów faktycznie musi znajdować się na wierzchu?

Czasami wystarczy uprzątnąć kilka rzeczy, schować do pudełek, wynieść na strych albo przenieść w inne miejsce, a już zyskujesz nie tylko luźniejszą przestrzeń, ale również mniej elementów do wycierania z kurzu, czego i tak zazwyczaj się nie robi. Można w ten sposób wyeliminować parę przedmiotów, w których gromadziłaby się większa ilość kurzu.

Regularne odkurzanie

Niestety tego etapu nie można ominąć albo zbagatelizować. Odkurzanie jest czynnością konieczną i powinieneś się do tego przyzwyczaić, to znaczy zaakceptować i nauczyć się z tym żyć. Pomyśl sobie, że dawniej musiałbyś zamiatać cały dom, co jest podwójnie czasochłonne i męczące, a teraz odpalasz jednym przyciskiem urządzeniem, którym przejedziesz raz i skutecznie po całym mieszkaniu. Kurz potrafi powstawać błyskawicznie, dlatego dobrze jest odkurzać codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby uniknąć gromadzenia się większych kłębków kurzu i innych zabrudzeń. Dotyczy to jednocześnie odkurzania półek, szafek i innych za pomocą specjalnych ściereczek na mokro i sucho, aby kurz nie osadzał się ponownie na meblach.

Wietrzenie i wentylacja pomieszczenie

Oto kolejny bardzo ważny krok w stronę pozbycia się całkowitego kurzu z Twojego domu. Otwieranie okien w ciągu dnia chociaż na kilkanaście minut powinno stać się rutynową czynnością, dzięki której w naszym pokoju zbiera się coraz mniej kurzu, a poza tym można wyróżnić tutaj jeszcze mnóstwo innych zalet wietrzenia. Głównie chodzi o polepszenie cyrkulacji powietrza i wprowadzenie świeżego powiewu do pokoju, co pozwoli nam się lepiej skupić i odetchnąć.

Natomiast co do wentylacji, konieczne jest konserwowanie kratek wentylacyjnych, na których przede wszystkim gromadzi się masa kurzu i innych bakterii. Ich czyszczenie zalecamy również wykonać chociaż dwa razy w miesiącu, aby mieć pewność, że nie wdychamy z powrotem całego tego zanieczyszczenia i kurzu w jednym. Wystarczy tutaj użyć lekko zwilżonej ściereczki i kratka jest znów gotowa do założenia, dzięki czemu cyrkulacja powietrza będzie zupełnie inna i sprzyjająca naszemu samopoczuciu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*