Jak urządzić klasę szkolną, tak aby sprzyjała nauce?

Dobrze zorganizowania i zaprojektowana szkoła to korzystne środowisko przyswajania wiedzy i możliwość rozwoju. Zobacz, jak stworzyć takie miejsce.

Odpowiednie zaaranżowanie klasy pomaga w przyswajaniu informacji oraz pozytywnie wpływa na dzieci lub młodzież na każdym etapie ich rozwoju. Wiek uczniów i wyposażenie klasy decyduje o tym, jak klasa będzie zaaranżowana. Obowiązkiem szkoły jest stworzenie takiej przestrzeni, aby pozwala na naukę, zabawę i odpoczynek. Jest to dość trudne zadanie, ponieważ każda z tych czynności potrzebuje trochę innego środowiska. Sprawdź, co zrobić, aby zaprojektować super pomieszczenie dla swoich uczniów!

Aranżacja klasy szkolnej – zasady

W dobrze zaprojektowanej klasie szkolnej światło powinno padać z lewej strony. Ławki możesz ustawić na kilka sposobów w zależności od preferencji i potrzeb. Mogą tworzyć podkowę lub rzędy. Można ławki ustawić pojedynczo, lub tak, aby uczniowie siedzieli np. dwójkami lub czwórkami. Coraz więcej uwagi w edukacji dzieci i młodzieży kładzie się na pracę zespołową. Takie ustawienie sprzyja wspólnemu wykonywaniu różnych zadań. Oprócz nauki pracy w zespole, pomaga to w integracji całego zespołu. Zarówno na ławkach, jak i biurku nauczyciela powinien być ład i porządek. Do klasy szkolnej warto zakupić również różne rośliny doniczkowe. Pomoże to w obniżeniu stresu. Należy pamiętać, że zielony kolor również odpręża i pomaga odpocząć oczom.

Aranżacja klasy szkolnej – jakie rozwiązania proponuje pedagogika alternatywna?

Istnieje kilka nurtów pedagogicznych, które podpowiadają w jaki sposób zaprojektować przestrzeń szkolną? Szkoła steinerowska stawia na osobną ławkę dla każdego ucznia. Może on jednak w dowolny sposób ją przestawiać. Ściany sali powinny być pełne rysunków, rzeźb i innych dzieł wykonanych przez wychowanków. Natomiast pedagogika Montessori wysuwa na pierwszy plan potrzebę zaaranżowania specjalnej przestrzeni edukacyjnej przyjaznej uczniowi. Inna szkoła, Freineta, kładzie wyraźny akcent na środowisko, które powinno sprzyjać twórczości ucznia.

Jak widać, pomysłów na projekt klasy może być wiele. W każdej z nich przydadzą się na pewno tablice szkolne dla dzieci – tablice-magnetyczne.com, które usprawnią pracę i pozwolą na zapisanie wszystkich ważnych informacji. Są niezbędne szczególnie dla wzrokowców. Dobrze zaprojektowania klasa to przestrzeń, która sprzyja edukacji i wychowaniu przyszłych dorosłych ludzi. Życzymy samych wspaniałych wnętrz, które sprzyjają nauce, pobudzają kreatywność i pozwalają na odpoczynek.

Komentarze

1 komentarz

  1. mama 21 lipca 2020 at 23:34 - Reply

    fajnie byłoby taką tablicę kiedyś sobie kupić i nie tylko do domu.

Dodaj komentarz

Komentarz*