Audyt sprężonego powietrza lub audyt sprężarek – podstawowe informacje

Jeżeli jesteś właścicielem zakładu przemysłowego istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdują się tam urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Czy ważne jest przeprowadzenie audytu sprężonego powietrza? Na czym on polega? Kiedy powinno się go przeprowadzić?

Sprężone powietrze jest jednym z najdroższych mediów, które wykorzystuje się w zakładach przemysłowych. Dostarczając do sprężarki 100 kWh energii elektrycznej około 17 kWh przeznaczane  jest do sprężania powietrza. Reszta dostarczanej energii przemienia się w ciepło. Jeżeli planujesz zakupić kolejne aparaty i urządzenia zasilane sprężonym powietrzem warto zdecydować się na audyt. Czasami warto również skontrolować istniejący system sprężonego powietrza. Czasami zamiast kupna nowej sprężarki powietrza wystarczy optymalizacja istniejącego systemu.

Sprężone powietrze jako medium

Sprężone powietrze jest jednym z najdroższych mediów wykorzystywanych w przemyśle. Mimo to pomiar powietrza jest najrzadziej wykorzystywany przy optymalizacji kosztów procesu produkcyjnego. Okazuje się, że około 10% do 30% energii elektrycznej używanej w przemyśle wykorzystuje się do produkcji sprężonego powietrza.

Co powinien zawierać audyt energetyczny?

Dobrze wykonany audyt sprężonego powietrza ma za zadanie:

  • Dostarczyć informacji na temat wszystkich możliwości poprawy systemu sprężonego powietrza z wyliczeniem czasu zwrotu poszczególnych rozwiązań;
  • Dostarczyć informacji na temat aktualnego stanu technicznego instalacji sprężonego powietrza – począwszy od systemu wytwarzania przez dystrybucję, kończąc na odbiorcach końcowych instalacji;
  • Audyt energetyczny można wykorzystać do uzyskania odpowiedniego dofinansowania.

Jeżeli chcesz wykonać rzetelny audyt sprężonego powietrza najlepiej wybierz firmę, która ma wiedze i doświadczenie. Dzięki temu masz pewność, że cały proces będzie przebiegał poprawnie.

Analiza pracy sprężarek – co zyskujesz?

Analizując prace sprężarek możesz zyskać wiele:

  • Efektywna modernizacja systemu;
  • Symulacja obniżenia ciśnienia w instalacji;
  • Symulacja pracy układu z innymi sprężarkami;
  • Symulacja pracy sprężarek z zastosowaniem nadrzędnego sterowania (nawet jeżeli klient posiada sprężarkę zmiennoobrotową).

Aby długofalowo zaoszczędzić na kosztach związanych z opłacaniem medium jakim jest sprężone powietrze należy przeprowadzić solidny audyt sprężonego powietrza. Może go wykonać tylko firma, która ma w swoim zespole fachowców z dużą wiedzą i doświadczeniem. Zespół Efektywniej może się pochwalić tym, że ma w swoim składzie samych profesjonalistów. Firma wykonuje także audyty energetyczne we Wrocławiu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*