Bank głosów – jak się dostać?

Jeśli marzyłeś kiedykolwiek, by zostać lektorem , powinieneś zgłosić się do banku głosów. Dzisiaj podpowiemy co powinno Cię wyróżniać, a także przybliżmy Ci bardziej pracę w studiu nagrań lektorskich, co wbrew pozorom nie jest takie proste.

Co oprócz głosu?

Jak wiadomo lektor niezależnie od tego czy jest kobietą, mężczyzną czy dzieckiem, powinien mieć to coś, a tym czymś najczęściej jest nieprzeciętny i oryginalny głos. Można tutaj wyróżnić je ze względu na barwę, tonację czy nieprawdopodobnie opanowaną dykcję mówienia. Sam akcent może również mieć znaczenie, a zwłaszcza gdy mowa o specyficznych nagraniach. Musisz koniecznie wyróżnić się spośród swoich konkurentów, gdyż w przeciwnym razie nie zdobędziesz uwagi podczas rekrutacji, a tym samym będziesz mógł pożegnać się z pracą lektora.

Jednak, gdy jesteś już pewien swojej niepowtarzalności głosu, trzeba następnie pomyśleć o innych cechach jak kreatywność, cierpliwość i perfekcjonizm. Z pewnością nie raz w trakcie swoich zleceń będziesz musiał w oparciu o konkretne wytyczne wykazać się swoim głosem i zaproponować coś interesującego od siebie. Jednocześnie trzeba liczyć się z godzinami spędzonymi przed mikrofonem, gdyż jedno nagranie może mieć nawet setki ujęć, a ostatnią rzeczą jest staranność, którą trzeba dopracować do perfekcji, by za każdym razem wypaść jak najlepiej.

Jak się dostać?

Najpierw musisz zadbać o stworzenie własnego nagrania w postaci wersji demo, którą następnie będziesz mógł przesyłać do wybranych firm. Jednak nie chodzi tutaj o stworzenie jednego wariantu, gdyż najlepiej nagrać ich kilka bądź złożyć je w jeden uniwersalny plik. Wówczas będziesz miał okazję zaprezentować w nich wszystkie swoje umiejętności aktorskie i lektorskie, gdzie popiszesz się głosem pod każdym względem, a także swoim pomysłem na przedstawienie siebie. Niekiedy trzeba zwracać uwagę na wymagania firm, gdyż mogą prosić o nagrania związane z konkretną scenką.

Natomiast samo poszukiwanie ofert musi odbywać się za pośrednictwem internetu, gdzie trzeba wykazać się sprytem, by znaleźć poszczególne propozycje w bankach głosów. Czasami organizowane są także castingi, dzięki czemu będziesz mógł także się w nich pokazać. Coraz częściej organizowane są tak zwane przetargi, gdzie każdy ma prawo wysłać swoje zgłoszenie, a odpowiedź już uzyskują nieliczni – wybrani.

Perspektywa pracy lektora

Cóż, wybierając karierę lektora możesz liczyć na pracę związaną głównie z marketingiem, gdzie będziesz udzielać głosu dla reklam telewizyjnych czy radiowych. Inną opcją może być także podkładanie głosu w filmach czy serialach, a także w galeriach handlowych podczas ogłoszeń. Głos lektora może być także wykorzystane w firmach jako podkład do rozmów telefonicznych itp.

Wszystko to jest warte swojej pracy i poświęcenia, a możesz przekonać się o tym zaglądając do banku głosów – cennik – tam właśnie przedstawione są proponowane stawki za nagranie w poszczególnych kategoriach. Jest to praca jak każda inna, za którą zostaniesz dobrze wynagrodzony, a tym samym Twój głos może stać się rozpoznawalny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*