Biznes w Estonii – czy to się opłaca?

Jak efektywnie rozpocząć prowadzenie biznes w Estonii? Czy to opłacalne dla polskiego przedsiębiorcy? Zastanawiam się nad tym w dzisiejszym wpisie, aby podjąć słuszną decyzję. Przeprowadziliśmy wywiady ze znanymi ekonomistami i ludźmi, którzy podjęli się tego wyzwania, aby zebrać najpotrzebniejsze informacje. A odpowiedzi na pytanie – czy opłaca się prowadzić biznes w Estonii poznacie, czytając poniższy artykuł. 

Praca w Estonii – co się za tym kryje?

Wznowienie prowadzenia interesów dyplomatycznych między Polską a Estonią nastąpiło 9 września 1991 r. Natomiast 2 lipca 1992 r. został podpisany w Tallinie „Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Estońską o przyjaznej współpracy i bałtyckim dobrosąsiedztwie”. 

Mimo iż sytuacja dotycząca częstotliwość oraz intensywność kontaktów między Polską i Estonią nie jest najbardziej stabilna, to jednak współpraca samorządowa oraz regionalna obu tych krajów rozwija się w całkiem zadowalającym tempie. W ostatnich latach miały miejsce wydarzenia, w których brali udział przedsiębiorcy, nauczyciele, przedstawiciele młodzieży oraz rolnicy. Imprezy w gminach partnerskich cieszą się zainteresowaniem Polski.

Podczas wydarzenia “Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market” polscy przedsiębiorcy podzielili się swoimi doświadczeniami z prowadzenia biznesu na terenie Estonii. Ze statystyk Estonii wynika, że ten kraj zamieszkują około dwa tysiące Polaków. Największe skupisko osób polskiego pochodzenia znajduje się w regionie Harju (Tallinn) i Ida-Viru (Kohtla-Järve). 

Stosunki gospodarcze między Polską i Estonią?

Bardzo pozytywnie przebiega rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy tymi dwoma krajami. Jedynym negatywnym aspektem jest odczuwalny brak równowagi dotyczący bilansu handlowego. Mimo to przedsiębiorcy ze sobą współpracują i dbają o wzajemne wzbogacanie oferty. Wśród partnerów zagranicznych Estonii, Polska zajmuje wysokie miejsce. Z danych wynika, że 7 proc. ogółu eksportu do Estonii pochodzi z Polski. 

Pojazdy, urządzenia elektryczne i mechaniczne, produkty chemiczne i przemysł metalowy, a także tworzywa sztuczne i artykuły spożywcze to najbardziej istotna grupa towarów w eksoprcie polskich produktów do Estonii w 2017 roku. Materiały, które były eksportowane z Polski stanowiły 7,37 proc. ogółu całego importu Estonii. Warto zauważyć duże zaangażowanie polskich przedsiębiorców, którzy aktywnie rozglądają się za nowymi partnerami w Estonii.  

Interesuje Cię praca w Estonii – sprawdź oferty!

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*