Botoks – czy to na pewno bezpieczne?

Ostatnimi czasy jest bardzo głośno na temat botoksu zarówno w świecie medycyny estetycznej, jak i w życiu publicznym, gdzie coraz częściej dyskutuje się o jego słuszności, bezpieczeństwie wykonywania zabiegu, a także ewentualnych skutkach ubocznych, przez co wiele osób zrezygnowało z jego zastosowania. Czy postąpili dobrze, a może nie powinni sugerować się powstałą burzą medialną? Wszystko postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule, gdzie obiektywnie i rzetelnie spojrzymy na zabieg wykonania botoksu wraz z jego skutkami.

Czym tak naprawdę jest botoks?

Jest to jedynie jego nazwa potoczna, a w języku naukowym stanowi toksynę botulinową typu A, która można pojawić się również pod terminem jadu kiełbasianego. Wszystkie te pojęcia związane są z jedną substancją, która w medycynie estetycznej podawana jest w minimalnych ilościach.

Jego zastosowanie polega głównie na wygładzeniu zmarszczek, w tym między innymi zmarszczek mimicznych (słynne kurze łapki w okolicach oczu, zmarszczki na czole oraz popularna lwia zmarszczka pomiędzy brwiami). Botoks służy również uniesieniu kącików ust oraz ewentualnemu wygładzeniu bruzd w okolicach brody, szyi i dekoltu.

Jego działanie ma za zadanie zablokować przewodzenie impulsów nerwowych, które odpowiadają za skurcze mięśni, a tym samym tworzenie się zmarszczek. Po wstrzyknięciu substancji mięśnie zostają sparaliżowane, a to prowadzi do utraty zdolności kurczenia. W rezultacie skóry przestaje się marszczyć w danym miejscu, natomiast pozostała część twarzy może funkcjonować normalnie i prezentować się bardzo naturalnie. Zaraz po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i może pojawić się delikatny obrzęk, jednak po pewnym czasie powinny całkowicie zniknąć, a efekt zabiegu będzie utrzymywał się około pół roku.

To wszystko brzmi bardzo obiecująco i jak najbardziej bezpiecznie, dlatego w dalszej części opowiemy więcej o warunkach jakie powinny zostać spełnione, aby zabieg z użyciem toksyny botulinowej typu A faktycznie sprawdził się w 100%.

Kryteria bezpiecznego zabiegu

Zanim zdecydujesz się na wykonanie zabiegu i martwisz się o swoje zdrowie, powinieneś przede wszystkim znaleźć profesjonalny gabinet medycyny estetycznej z doświadczonymi lekarzami. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że zabieg z użyciem botoksu zostanie przeprowadzony prawidłowo z odpowiednim dawkowanie. Co więcej, możesz liczyć wówczas na rzetelną poradę specjalisty, który również może odradzić lub odmówić wykonania zabiegu, ze względu na szczególne przeciwwskazania.

To podstawowy warunek, by mieć pewność, że w danym gabinecie pracują osoby wykształcone i przygotowane zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym do wykonywania zabiegów z użyciem toksyny botulinowej typu A. W rezultacie substancja zostanie zaaplikowana w odpowiedniej ilości, a także w prawidłowym miejscu, gdyż każdy pacjent wymaga zupełnie indywidualnego podejścia.

Należy również wiedzieć, o czym także powinien poinformować Cię lekarz, że botoks podawany jest w różnych dawkach, ze względu na odmienność naszej skóry. Pacjenci ze skórą grubszą i tłustszą, a także ci z cieńszą i suchszą będą dostawali kompletnie inne proporcje tej substancji, ponieważ botoks wpływa wysuszająco na poszczególne typy cery. Zatem należy z tym dokładnie uważać, aby wśród efektów ubocznych nie zmagać się dodatkowo z przesuszoną skórą.

Można zatem stwierdzić, że zabieg botoksu jest i może być bezpieczny pod warunkiem, że zgłosisz się do profesjonalisty, który będzie potrafił dobrać odpowiednią dawkę, zalecić lub odradzić dokonanie zabiegu, przekazać podstawową wiedzę na temat samego wykonania i ewentualnych efektów ubocznych, opowiedzieć o procesie rekonwalescencji czy już będzie potrafił wykonać zabieg z dokładnością i precyzją niezbędną w tym zawodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*