Budowanie pewności siebie u dziecka

To niesamowicie ważne i odpowiedzialne zadanie, z którego powinien wywiązać się każdy rodzic. Pewność siebie u dziecka odpowiada za wiele sfer życia i może być kluczowym elementem w kształtowaniu jego przyszłości. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad dotyczących budowanie dobrej samooceny u dziecka, dzięki którym Wasz mały potomek wyrośnie na znającego swoją wartość człowieka.

Co należy robić?

Jedynym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest bezwarunkowa miłość do swojego dziecka, która jest mu okazywana na każdym możliwym kroku, a także wsparcie. To w zasadzie najważniejsze zasady jakich trzeba się trzymać, by budować pewność siebie u najmłodszych. Oczywiście, nie można przechodzić ze skrajności w skrajność, a zatem nieustanne wychwalanie i niezauważanie błędów nie prowadzi do niczego dobrego. W ten sposób można wychować osobę zadumaną w sobie i nie liczącą się ze zdaniem innych czy też krytyką. To absolutnie nie powinno mieć miejsca, dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i umiar w okazywaniu aprobaty, a także krytykowaniu.

Zainteresowanie

Oto pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać przez cały czas. Należy obdarować dziecko ciągłym zainteresowaniem jego sprawami, osiągnięciami, problemami i wątpliwości. W ten sposób nic Wam nie umknie jako rodzicom, a także Wasze dziecko będzie czuło się wysłuchane. Poświęcenie uwagi wymaga oczywiście dużego skupienia, ponieważ rozumiemy jak trudno jest czasami pogodzić dorosłe życie z wychowywaniem dzieci, aczkolwiek nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Na pewno to zainteresowanie powinno być połączone z obiektywnym myśleniem, by w żaden sposób nie traktować dziecka według schematów czy też deprecjonować jego zachowanie. Najlepiej, gdy postaracie się uzasadnić swoje zdanie i wytłumaczyć dlaczego coś uznawane jest z złe lub dobre. Małe dzieci nie rozumieją niektórych mechanizmów życia, bo jeszcze wszystkiego nie doświadczyły, dlatego Wy jako rodzicie musicie ich na to przygotować, a tym samym pomóc zrozumieć.

Wsparcie

Następnym ważnym elementem w trakcie wychowania jest udzielanie wsparcia swojemu dziecku, którego potrzebuje praktycznie non stop. Chodzi o szkołę, zadania domowe, zajęcia pozalekcyjne, przyjaciół, pierwsze miłosne rozterki, różne inne problemy czy też realizację marzeń. We wszystkim musi odczuwać Wasze wsparcie i akceptację. W ten sposób będzie czuło się pewniej i bezpieczniej, a tym samym nie będzie bało podejmować się nowych wyzwań, ryzykować i działać na własną rękę. To bardzo ważne, by okazywać wiarę w swoje dziecko, nawet jeżeli coś pójdzie nie po jego myśli, a zwłaszcza wtedy. Należy mu pokazać, że po każdej porażce trzeba się podnieść i działać dalej, niezależnie od tego co uważają inni.

Wbrew pozorom to wszystko nie jest trudne i nie wymaga długich godzin przegadanych z dzieckiem. Wystarczą proste i zwyczajne słowa otuchy lub motywacyjne, przytulenie, okazanie wsparcia swoją obecnością na ważnych wydarzeniach. Naprawdę zachęcamy do poświęcenia większej uwagi swoim dzieciom i ich zaakceptowaniu takimi jakimi są, ponieważ tylko w ten sposób wyrosną na pewnych siebie i odważnych ludzi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*