Chroń swoje dziecko przed cyberprzemocą

Niestety postęp technologiczny ma też swoje gorsze strony, jak właśnie rozprzestrzenianie się przemocy w sieci, która potocznie może być nazywana także hejtem. Przejawiać się może na różne sposoby, a dotyczyć może zarówno osób dorosłych, dzieci, młodzieży, jak i osób starszych, publicznych i prywatnych, czyli mówiąc ogólnie – każdego. Dzisiejszy wpis kierujemy do rodziców, którzy mogą i powinni zadbać, aby ich dzieci nie stały się ofiarami cyberprzemocy, a co gorsza, same nie zaczęły propagować hejtu w sieci.

Co złego może spotkać nas w sieci?

Na samym początku chcielibyśmy uświadomić Was odnośnie pojęcia przemocy w internecie, która może mieć wszelakie znaczenie. Najpierw musicie wiedzieć, czego się wystrzegać, by następnie móc upilnować swoje dzieci i uchronić ich przed podobnymi działaniami.

Mianowicie cyberprzemoc może być rozumiana na różne sposoby, gdzie celem jest zranienie drugiej osoby zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Hejt może wiązać się ze słowami wypowiedzianymi w sieci, obelgami, szantażem, obraźliwymi treściami i zdjęciami czy filmikami, oszustwami, wykorzystywaniem, wydobywaniem informacji, nagabywaniem i wieloma innymi czynami, które są zwyczajnie karane. Ciężko wymienić wszystkie przejawy przemocy oraz sposoby ranienia innych ludzi, gdyż skala tego zjawiska cały czas rośnie i poszerza się o nowe „rozwiązania”.

Skąd bierze się taka przemoc?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednym zdaniem, ponieważ nie jest to jednorazowe i przypadkowe zdarzenie, ale długotrwały proces, na który miały wpływ różne czynniki zewnętrzne. Przemoc najczęściej uzasadniana jest poczuciem wyższości i świetności nad osobami słabszymi, a dodatkowa anonimowość w sieci wzmaga to działanie. Co prawda, stwierdzenie o anonimowości jest w rzeczywistości fałszywe, ponieważ obecne możliwości technologiczne pozwalają na odszukanie każdego, kto naruszy prawo w sieci.

W internecie istnieje wiele miejsc, gdzie szerzona i promowana jest agresja czy wrogość wobec innych, co najczęściej podłapują nieświadome dzieci i młodzież, które ślepo chcą podążać za innymi i stać tacy jak oni. To złudne myślenie, ale niestety ma ono swoje podstawy, jeśli chodzi o przemoc w internecie, gdzie panuje trend na wytykanie błędów, obśmiewanie słabszych i wykorzystywanie ich bezradności na swoją korzyść.

Wiemy, że brzmi to wszystko bardzo brutalnie i wręcz nie pasuje do środowiska dzieci, lecz tak właśnie wyglądają obecne realia. Dlatego drodzy rodzice, musicie koniecznie zapoznać się z poniższymi zasadami bezpieczeństwa w sieci i zapobiec podobnym sytuacjom u swoich dzieci.

Jak chronić swoje dziecko?

Na pewno warto wprowadzić częściową kontrolę nad tym, co Wasze dziecko ogląda oraz jakie strony przegląda. Oczywiście, zaufanie jest bardzo ważną kwestią, aczkolwiek czasami nie warto ryzykować, a zwłaszcza gdy zauważysz, że Wasz syn lub córka zachowują się agresywnie w stosunku do Was, rodzeństwa czy kolegów i koleżanek. To może być pierwszy symptom, by stwierdzić, że coś złego zadziało się w ich życiu, skoro nigdy wcześniej nie zachowywali się w ten sposób.

Musicie wiedzieć, że na platformach takich jak YouTube użytkownicy zamieszczają naprawdę różne treści, które mogą w pewien sposób nawoływać widzów do nienawiści, wrogości i wulgaryzmów. Podobnie można mówić o szerzeniu się pornografii, nad którą ciężko zapanować, a treści o podłożu seksualnym mogą pojawiać się także w filmikach czy zdjęciach.

Na pewno bardzo ważną rzeczą jest przeprowadzenie rozmowy ze swoim dzieckiem, by też uświadomić je w sprawie hejtu i przestrzec przed konsekwencjami. Co więcej, w trakcie takiej rozmowy Wasze dziecko może opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, ulubionych forach czy stronach, z których czerpie wiedzę. Koniecznie trzeba także powiedzieć dziecku, że ujawnianie jakichkolwiek informacji o sobie obcym osobom jest absolutnie zabronione, gdyż jest niebezpieczne. Również dotyczy to udostępniania haseł i loginów do swoich kont na różnych portalach społecznościowych.

Warto sprawdzać także i interesować się w co gra Twoje dziecko oraz z jakimi osobami spędza czas w internecie. To również istotne, ponieważ otoczenie z jakim ma do czynienia Wasze dziecko może znacząco wpływać na jego zachowanie i podejmowane decyzje.

W rezultacie można stwierdzić jedno: musicie interesować się swoim dzieckiem, jego życiem, problemami, otoczeniem i jego zainteresowaniami, ponieważ w inny sposób nie zdobędziecie jego zaufania i tym samym nie przestrzeżecie go przed skutkami złego korzystania z sieci. Tylko tak będziecie mogli na bieżąco dzielić się z jego doświadczeniami i chronić przed cyberprzemocą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*