Co się zmienia po 40. roku życia u kobiety?

Niektórzy nazywają to przełomowym momentem, co z pewnością nosi w sobie odrobinę prawdy, lecz w rzeczywistości to każda z kobiet decyduje o konkretnych zmianach w swoim życiu. Nie zawsze musi się do odnosić akurat do 40. urodzin, bo przecież wszystkie panie wyglądają na tyle, ile się czują. Dzisiaj skupimy się na najczęstszych symptomach jakie pojawiają się w tym wieku, ale warto zaznaczyć, że niektóre z nich mogą mieć miejsce wcześniej czy później w zależności od organizmu. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi objawami „wieku dojrzałości”, który wcale nie musi być traktowany gorzej.

Pierwsze widoczne zmiany hormonalne

Każda kobieta na początku rodzi się z określoną liczbą pęcherzyków pierwotnych w jajnikach, które wraz z upływem czasu słabną, a ich ilość znacznie się zmniejsza. Mniej więcej w okresie 30-35 lat następuje spadek stężenia estrogenów oraz progestronu we krwi. Przeciwnie jednak zwiększa się ilość produkowanych hormonów tropowych, jak na przykład luteinizujący czy folikulotropowy. Wszystko to razem wpływa głównie na samopoczucie kobiety, a także jej kondycję fizyczną, dlatego tak ważne jest zadbanie o swój organizm w tym czasie, o czym będziemy mówić w dalszej części.

Zaburzenia hormonalne prowadzą do początkowej fazy menopauzy zwanej perimenopauzą, która objawia się między innymi:

 • zakłóceniem cyklu miesiączkowania;
 • osłabieniem kondycji organizmu;
 • problemami z koncentracją;
 • zaburzeniami snu;
 • zmniejszeniem libido;
 • zwiększoną skłonnością do pojawiania się infekcji intymnych.

Są to pierwsze objawy, które w następstwie prowadzą do naturalnej zmiany w organizmie kobiety, czyli słynnej menopauzy. Nie należy jednak traktować jej jako zakończenia pewnego etapu młodości, a nauczyć się z nią żyć i przeciwdziałać jej przejawom. Oczywiście, oprócz wyżej wymienionych problemów, mogą pojawić się także inne, poważniejsze i utrudniające normalne funkcjonowanie, jak na przykład:

 • kołatanie serca;
 • gwałtowne zmiany nastrojów;
 • częste bóle głowy;
 • uderzenia gorąca;
 • zmiany w stężeniu cholesterolu.

W sytuacji, gdy objawy stają się coraz bardziej nasilone i uprzykrzające, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, który powinien przepisać odpowiednie leki na menopauzę. Wówczas cała gospodarka hormonalna powinna się uregulować i uspokoić, a Twoje życie znów stanie się piękne i będziesz mogła czerpać z niego garściami. Dodatkowo warto zadbać o sobie jedząc zdrowsze posiłki, rzucając palenie, uprawiając różnego rodzaju aktywności, zażywając większą ilość suplementów diety i naturalnych ziół, które niwelują poszczególne objawy menopauzy.

Co jeszcze może się zmienić?

Poza wszelkie objawami wymienionymi powyżej, trzeba zauważyć, że organizm kobiety zmienia się również na zewnątrz. Mowa między innymi o zmniejszającej się ilości kolagenu w skórze, a co za tym idzie staje się ona mniej elastyczna, wiotka i zmatowiona. Zatem należy zaopatrzyć się w dobrej jakości i skuteczny kremy, balsamy do ciała i twarzy, aby pomóc skórze się zregenerować i odzyskać dawny blask.

Mogą pojawiać się również problemy z nadwagą, ponieważ organizm zaczyna zatrzymywać coraz więcej wody w organizmie, a poza tym kobiety stają się bardziej rozleniwione. Jednak główną przyczyną jest zwiększona insulinooporność, a mianowicie komórki stają się mniej wrażliwe na obecność insuliny we krwi i spalają niewystarczającą ilość cukrów. Wszystko to prowadzi bowiem do osłabionej przemiany materii, o której trzeba pamiętać i tym samym zadbać o zbilansowane odżywanie się.

Jednak nie należy się wszystkim tak przejmować i szukać dodatkowej wymówki do narzekania, ponieważ wiek ten należy do najpiękniejszych i wcale nie oznacza końca, a jedynie początek nowej przygody.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*