Czy automatyczny ekspres wpływa na smak kawy?

Automatyczny ekspres do kawy jest w stanie przygotować profesjonalne espresso za pomocą jednego przycisku. Oprócz tego oferuje wiele rodzajów kawowych napojów, zarówno kaw mlecznych, jak i czarnych. Wiele ludzi zastanawia się jednak, czy w tej prostocie nie kryje się jakiś szkopuł. Czy faktycznie ekspres bezpośrednio wpływa na smak kawy lub, co gorsza – psuje go?

Kawa – jak zaparzyć najlepszą?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że aby zaparzyć pyszną kawę w ekspresie, nie wystarczy sam sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych. Są dwa istotne aspekty, które będą miały wpływ na smak czarnego napoju. Są to:

  • Woda

Woda to główny składnik każdej kawy. Twarda woda z kranu niekiedy powoduje osad oraz kamień. Doprowadza to do powstania nieprzyjemnego zapachu. Codziennie woda w pojemniku musi być wymieniona, aby zachować świeżość. Ważną kwestią jest filtrowanie wody. Nowoczesne ekspresy do kawy posiadają filtry, które pozwalają oczyszczać wodę. Gdy nasze urządzenie nie jest zaopatrzone w tego typu części, to możemy zainwestować w dzbanek filtrujący. Oczyści wodę, którą później będziemy mogli wlać do pojemnika w ekspresie.

  • Kawa

Bez dobrej jakości kawy nie uda nam się przyrządzić ulubionego napoju. Automatyczne urządzenia dają możliwość wykorzystania ziarnistych oraz mielonych kaw. Zdecydowanie zachęcamy do wyboru ziarnistych mieszanek, aby móc cieszyć się niezwykłym aromatem. Wbudowany młynek umożliwia szybkie zmielenie ziaren kawy. Nie musimy wówczas sami uprzednio mielić ziaren w wolnostojących młynkach.

Czy ekspres automatyczny zmieni smak kawy?

Sam ekspres – nie. Czystość ekspresu do kawy – jak najbardziej. Wpływa na smak kawy i to znacząco. Regularne czyszczenie i odkamienianie przyczynia się nie tylko do dłuższego użytkowania sprzętu, ale także sprzyja smakowi i aromacie kawowego specjału. Czyszczenie zapobiega również pojawianiu się dużej ilości zanieczyszczeń, osadu i kamienia. Należy czyścić szczególnie blok grzewczy oraz system spieniania mleka i dyszę. Pojemniki na wodę, fusy, kawę, czy mleko to także elementy, które poddane pielęgnacji pozwolą na zaparzanie za każdym razem wyśmienitego napoju.

Jak ustawić automatyczny ekspres do kawy?

Automatyczne ekspresy do kawy mają zazwyczaj możliwość ustawienia wszelkich parametrów dotyczących parzenia kawy. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim stopień mielenia kawy. Warto wybrać najdrobniejsze mielenie. Wszystkie cenne składniki zostaną zawarte w filiżance naszej kawy bez utraty smaku. Warto przyjrzeć się również ilości parzonego specjału. Wielkość kawy w filiżance powinna odpowiadać ilości samej kawy. Ważna jest również temperatura wody. Do wyboru: niska, średnia i wysoka. Ustawienie temperatury powinno współgrać z wybranym rodzajem kawy i gatunkiem. Arabica potrzebuje niskiej temperatury, a mieszanki wolą nieco wyższej. Istotną kwestią jest również moc oraz ciśnienie. Nowoczesne automatyczne sprzęty, jak na przykład siemens – ekspres do kawy, mają możliwość regulacji mocy i ciśnienia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*