Czy lektor zawsze musi być mężczyzną?

Pod pojęciem lektor kryją się tak naprawdę dwie osoby – kobieta i mężczyzna. Jednak jak to się dzieje, że bardziej pożądany lub popularny jest ten, który posiada męską barwę głosu? Często to właśnie mężczyzna kojarzy nam się z bycia lektorem. Jednak kobiety nie próżnują, bo one też się świetnie do tego nadają.

Barwa głosu

Tak naprawdę kobiet, jak i mężczyzn możemy spotkać w takiej samej ilości jako lektorzy. Jednak dlaczego to właśnie wśród popularnych nazwisk, tylko nielicznie pojawiają się kobiety?  Gdy słyszymy lektora w reklamach, spotach telewizyjnych oraz radiowych, serialach, filmach, audiobookach to właśnie najczęściej występuje on w roli męskiej.  Dzieje się tak, dlatego że z natury mają dosyć mocny i dobrze intonacyjny głos. Ponadto ich dykcja i barwa potrafią być uniwersalne oraz oryginalne dla każdej postaci, bohatera lub materiału audio, który jest nagrywany. Dlatego ważne jest, aby posiadać odpowiednią intonację i umiejętność interpretacji. Głos ten będzie idealnym, jeśli nie będzie zbyt wysoki, ani zbyt niski. Ponadto dobrze, jeśli będzie posiadał cieplejszą barwę głosu, z którą można właściwie zrobić wszystko. Wszystkie wymienione wyżej cechy posiadają także kobiety, które w ciepły i barwny sposób potrafią ożywić każdą przedstawioną historię lub nagranie dźwiękowe. Wszystko uzależnione jest po prostu od danej osoby i od tego jaki posiada głos i nie jest to uzależnione od płci.

Wszystko zależy od pracodawcy

Kto będzie lepszym lektorem decyduje nie kto inny jak pracodawca, który chce zatrudnić odpowiedniego kandydata na to stanowisko. Nie jest to prawdą, że to właśnie głównie mężczyzn zatrudnia się do takiej roli. Również kobiety coraz częściej wybiera się do reklam, spotów, audiobooków, filmów lub dubbingu! O tym, że istnieje wiele odpowiednich osób na posadę lektora, mogą potwierdzić banki głosów lektorskich, które zajmują się zbiorem najlepszych osób – kobiet, mężczyzn a nawet dzieci!

Wybierając lektora nie należy kierować się tym kim jest, lecz jaki ma głos, ponieważ to jest najważniejsze w tym zawodzie. Kobieta i mężczyźna potrafią mieć naprawdę różną intonację. Stereotypem pozostaje to, że częściej słyszymy właśnie męską barwę głosu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*