Czy prezenter radiowy to dobry zawód?

Prezenter ma za zadanie wprowadzić i przekazać informacje mimiką, gestami oraz przede wszystkim głosem. To, w jaki sposób zaprezentowane zostaną wiadomości, szczególnie tyczy się prezenterów radiowych, którzy nie mogą wykorzystać wyglądu i gestów. W tym zawodzie liczy się głos i to, w jaki sposób nim operujemy.

Praca prezentera radiowego

Prezenter radiowy to osoba, która przekazuje powierzone mu informacje, czyta je na antenie lub przedstawia na żywo (np. wiadomości, audycje, reklamy). Prowadzi on również spotkania z gośćmi lub rozmowy telefoniczne ze słuchaczami. Musi zrobić to bezbłędnie oraz posiadać podstawy warsztatu dziennikarskiego. Prezenter radiowy to osoba o nienagannej dykcji oraz odpowiednich umiejętnościach interpretacyjnych. To od niego zależy, w jaki sposób zostanie przekazana dana treść informacji. Niekiedy sam prezenter przygotowuje swoje audycje, dlatego dziennikarskie cechy będą z pewnością pomocne.

Wymagania

Prezenter radiowy nie musi posiadać wykształcenia związanego z dziennikarstwem. Jednak, aby odnaleźć się w tej pracy, wystarczy ukończenie jakichkolwiek innych studiów, które będą świadczyć o rozległej wiedzy kandydata. Ponadto dobrze będzie znać któryś język obcy – w szczególności angielski, który pozwoli prezenterowi poradzić sobie ze zwrotami i słowami. Oprócz specjalistycznego wykształcenia liczy się przede wszystkim osobowość i cechy charakteru, które będą dodatkowym atutem. Prezenter radiowy powinien posiadać bezbłędną dykcję oraz kontrolować emocje i dynamikę danej wypowiedzi. Przydadzą się również dziennikarskie cechy – spostrzegawczość, umiejętność interpretacji oraz prowadzenia rozmów, a także obiektywizm. Powinien on być również zorganizowany, dlatego że prezenter ma określony czas na daną audycje czy rozmowę i musi się w nim odpowiednio zmieścić.  Ciężko jest się przebić przez rynek mediów, który nieustannie zmienia się i szuka coraz nowszych rozwiązań. Tak samo jest w przypadku prezenterów i spikerów radiowych. W tym przypadku odpowiednim krokiem naprzód może być pozostawienie próbek swojego głosu w RPM STUDIO – Największy bank głosów. Możliwe jest, że odezwie się ktoś w celu podjęcia  współpracy i może być to ogromny przełom, który przybliży nas do osiągnięcia zamierzonego sukcesu.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*