Czy reklama radiowa jest skuteczna?

Właśnie radio stanowi jedno z mniej docenianych środków komunikacji ze swoimi potencjalnymi klientami, ponieważ coraz częściej mówi się i słyszy o reklamach telewizyjnych, których zasięg jest naprawdę zniewalający. Jednak nie każdego przedsiębiorcę stać od razu na realizacją spotu reklamowego w TV, który niestety wiąże się z ogromnymi kosztami. W tym celu proponujemy wykorzystać potencjał radiowych rozgłośni, które również posiadają swoje zalety, o czym przekonasz się po przeczytaniu naszego artykułu.

Dla kogo reklama w radiu?

Oto pierwsze pytanie, na które odpowiedź jest dość prosta, a mianowicie dla każdego. Jednak istnieją pewne badania i analizy, które stwierdzają jednoznacznie, że niektórzy właściciele firm mogą skorzystać na tym o wiele lepiej. Chodzi mianowicie o przedsiębiorców, którzy działają lokalnie. Wówczas o wiele łatwiej jest dotrzeć do mieszkańców danego miasta, którzy najczęściej słuchają radia lokalnego, co jednocześnie staje się dla nich ofertą rozpoznawalną i dostępną, ze względu na bliskość. Jednocześnie pojawia się w tym przypadku motyw wspierania regionalnych biznesów, które mają pozytywnie wpływać na wizerunek miasta oraz szerzyć jego popularność w całej Polsce, a może nawet i na świecie.

Jak powinna brzmieć reklama radiowa?

Następnie nasuwa się kolejne pytanie, które stanowi clou całego działania. Mianowicie trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą mieć znaczący wpływ na efektywność i sposób odebrania reklamy przez odbiorców. Po pierwsze nie powinna ona być za długa, co zdecydowanie może zmęczyć słuchacza i zniechęcić go do przesłuchania reklamy ponownie. Po drugie treść powinna być chwytliwa i dość prosta, aczkolwiek zachowany musi zostać również element zaskoczenia. Czasami bardziej kontrowersyjne reklamy albo dwuznaczne są lepiej odbierane i oczywiście zapamiętywane przez odbiorców, aczkolwiek nie pasuje to do każdego typu działalności.

W przeciwnym razie tekst musi wywołać inne emocje u słuchaczy, gdzie wykorzystywane są również rymowane wypowiedzi albo śpiewane. Jednak tutaj konieczne jest także opracowanie melodii wpadającej w ucho, aby chociaż ona pozostała w pamięci odbiorców, a następnie była kojarzona z konkretną marką bądź produktem. Istotne jest również dobranie odpowiedniego głosu lektora, którym może być kobieta, mężczyzna lub dziecka, a zależy to wyłącznie od Twojej koncepcji reklamy oraz chęci dotarcia do konkretnej grupy odbiorców. Ważny w tym przypadku jest akcent, tonacja, szybkość mówienia i wiele innych czynników, które mają za zadanie wpłynąć na słuchacza i wywołać u niego zamierzoną reakcję. Jak widać zatem zaplanowanie spotu radiowego wiąże się z wieloma zagadnieniami, aczkolwiek jeśli zależy Ci na sukcesie swojej firmy oraz zdobyciu zaufania wśród potencjalnych klientów musisz nieco zainwestować w reklamę i przyciągnąć ich uwagę swoją oryginalnością i kreatywnością.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*