Czy warto znać język, wyjeżdżając do pracy za granicę?

Wyjazd do pracy za granicę to jedna z form zatrudnienia obecnie wielu osób. Jednak duża część z nich zastanawia się, czy konieczna jest znajomość języka. Okazuje się, że na ten moment wcale nie jest on wymagany w niektórych branżach. Czy warto jednak, wyjeżdżając za granicę znać język?

Praca bez języka – czy jest to możliwe?

W niektórych zawodach za granicą jest możliwe, aby nie znać języka obcego. Wśród różnych ofert zatrudnienia popularnością cieszą się zwłaszcza prace sezonowe (zbiory warzyw i owoców, ogrodnictwo), produkcja, czy prace typowo fizyczne. W tych branżach z pewnością łatwo znajdziemy zatrudnienie bez wymaganej znajomości języka. Oczywiście wśród ofert znajdzie się praca także dla osób typowo wykwalifikowanych oraz z doświadczeniem, np. operatorów maszyn, elektryków czy mechaników. Wiele ciekawych ofert znajdziesz na Pracuj w Unii – to portal, który posiada szeroką wiedzę na temat miejsc zatrudnienia na terenie Unii Europejskiej.

Czy warto znać język?

Z pewnością warto uczyć się języka, jadąc za granicę. Pozwoli nam to przede wszystkim na swobodę podczas konwersacji z innymi. Oczywiście możesz lepiej porozumieć się z potencjalnym pracodawcą oraz pracownikami firmy. Jak już wspomnieliśmy, nie jest to wymóg konieczny, ale zdecydowanie bardziej opłacalny. W wielu sprawach związanych z zatrudnieniem pomagają nam agencje pracy, czy pośrednicy, którzy odpowiadają za formalności lub kontakt z pracodawcą. Jednak język przede wszystkim może przydać się nam, gdy będziemy chcieli skorzystać ze służby zdrowia, a więc wszelkie wizyty u lekarza, czy badania. Przyda się także, gdy będziemy chcieli coś załatwić w sklepie, na poczcie czy w urzędzie. Konieczne jest, aby się go uczyć, gdy ktoś planuje zostać na dłużej lub na stałe za granicą. Jego znajomość zdecydowanie rozwija nasze umiejętności i sprawia, że stajemy się pewnie siebie w różnych sytuacjach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*