Czy wędzone jedzenie jest zdrowe?

Przygotowywać jedzenie można na wiele sposobów. W zależności od ochoty bądź okazji do świętowania można potrawy np. gotować, smażyć, suszyć czy wędzić. Ostatnia metoda jest obecnie coraz częściej spotykana. Choć jest ona jedną z najstarszych metod przyrządzania dań, swoją popularność zdobywa dopiero teraz. Dlaczego? Wędzenie to sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi. Jednak czy wędzenie jest zdrowe? Dlaczego warto wędzić jedzenie? Jaki sprzęt oraz akcesoria są potrzebne do wędzenia?

Wędzenie – na czym polega?

Wędzenie to jedna z technik przyrządzania jedzenia, która wśród masterów grillowania jest coraz częściej praktykowana. Polega ona na przechowywaniu mięsa oraz ryb, a także innych produktów typu sery w dymie przez bardzo długi czas. Aby móc wędzić potrzebny jest specjalny rodzaj grilla – w szczególności musi być to grill gazowy. Do niego oczywiście należy mieć niezbędne akcesoria do wędzenia, które ułatwią czynności oraz umilą czas. Dym, który się uwydatnia, pochodzi przede wszystkim z drewna. Dzięki temu smak, zapach oraz wygląd powstałego produktu są określane jako wyraziście dymne. Sposoby wędzenia są następujące:

  • równoczesne pieczenie,
  • wykorzystanie pary – zwiększenie wilgotności dymu przyspiesza proces koloryzowania wyrobów,
  • na zimno – stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniu musi być na poziomie ok. 80%, a wyroby muszą się wędzić w temperaturze między 12 a 28 stopni Celsjusza od kilku do kilkudziesięciu godzin,
  • na ciepło – etap ten jest wstępem do gorącego wędzenia; wyroby muszą się wędzić w temperaturze między 28 a 50 stopni Celsjusza do 24 godzin,
  • na gorąco – wyroby wędzą się w temperaturze między 50 a 90 stopni Celsjusza od kilkunastu minut do 1 godziny.

Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem wędzenia każdy produkt odpowiednio obrobić, w szczególności mięso.

Sprzęt i akcesoria używane do wędzenia

Wędzenie może odbywać się za pomocą grilla gazowego przenośnego lub specjalnie wybudowanego pomieszczenia. Niezbędne do procesu wędzenia są także dodatkowe elementy, które ułatwią obróbkę żywności. Poleca się takie akcesoria do wędzenia jak np.:

  • specjalne nici,
  • rożen elektryczny nierdzewny,
  • skrzynka wędzarnicza,
  • zrębki wędzarnicze,
  • nastrzykiwarki.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest uzyskanie prawidłowego procesu wędzenia, a co za tym idzie – samczego i zdrowego jedzenia.

Wędzone jedzenie jest zdrowe

Wędzenie ma na celu obróbkę termiczną oraz dymną. W wyniku czego następuje przede wszystkim utrata zawartości wody w wędzonej żywności. Metoda wędzenia zależy od produktu, jego jakości oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Wysoka jakość posiadanego sprzętu, akcesoria do wędzenia oraz podejmowane czynności pozwalają na przygotowanie żywności bez konserwantów. Dzięki temu wędzone jedzenie jest zdrowe i smaczne!

Komentarze