Czym się kierować podczas wyboru studiów?

Wiemy, że jest już październik i większość studentów już zaczęła swój rok akademicki, ale to właśnie skłoniło nas do poruszenia ważnego tematu, a mianowicie wyboru studiów. Nasze wskazówki mogą przydać się każdemu, bo nigdy nie jest za późno na podjęcie nauki ani zmianę kierunku bądź uczelni, na której obecnie się znajdujesz. Postaraliśmy się wziąć pod uwagę wszelkie możliwe aspekty, dlatego zachęcamy do czytania i podejmowania świadomych decyzji o swojej przyszłości.

Kontynuacja kształcenia

Po ukończeniu gimnazjum czy teraz już szkoły podstawowej wybieramy pomiędzy pójściem do technikum, liceum albo szkoły zawodowej. Po każdej z nich mamy możliwość zdawania matury, która w zasadzie stanowi nasz „bilet” na studia, gdyż bez niej nie mamy możliwości przyjęcia na żadną uczelnię.

Wybór szkoły średniej podlega głównie naszym zainteresowaniom albo przedmiotom, z którymi radziliśmy sobie lepiej niż z pozostałymi. Zatem w pewien sposób nakierunkowujemy się na daną dyscyplinę humanistyczną, ścisłą, przyrodniczą albo lingwistyczną. Profile tworzone obecnie w liceach dają wiele możliwości, jak na przykład połączenie klasy geograficznej z językową albo biologicznej z matematyczną. Oprócz tego, oczywiście istnieją standardowe kombinacje jak: matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna i humanistyczna.

Natomiast w technikach możemy mieć do czynienia z bardziej konkretnymi przedmiotami jak: logistyka, informatyka, architektura albo turystyka i wiele innych. W tym wypadkach kierujesz się bardziej swoim hobby i przedmiotami, które Cię interesują, a zatem oczekujesz ich rozwinięcia i sprawdzenia czy odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Podczas wyboru studiów kryteria wyglądają podobnie, gdzie warto kontynuować kierunek, który był poniekąd poruszany w szkole średniej. W ten sposób Twój wybór się zawęża, gdy odrzucasz wszelkie kierunki stricte humanistyczne, inżynieryjne albo lingwistyczne.

Zapoznanie się z ofertą kierunków

Kiedy już mniej więcej Twoje upodobania są określone, można przystąpić do zdobywania wiedzy na temat wyszczególnionych przez Ciebie kierunków. Czasami może okazać się, że nie zdawałeś sobie sprawy z istnienia niektórych kierunków, a są one dostępne, lecz daleko od miejsca zamieszkania.

Również lokalizacja jest ważnym kryterium, gdyż najczęściej wybierana są uczelnie w miastach położonych niedaleko rodzinnego domu. Jednak dla osób zmobilizowanych i zdecydowanych na kierunek oddalony od domu to żadna przeszkoda. Warto poczytać więcej o kierunkach, specjalnościach, przedmiotach kierunkowych, ewentualnych praktykach czy po prostu o charakterystyce i przewidywanych późniejszych zawodach. To może dać nam większy ogląd na całość, dzięki czemu decyzja będzie bardziej przemyślana.

Pasja czy przyszłość?

Bardzo często u ludzi młodych pojawia się także dylemat odnośnie wyboru studiów, które nie wiadomo czy mają być traktowane jako ostateczny wybór i decyzja o swojej przyszłości czy bardziej w sensie realizowania swoich pasji, zainteresowań i wypełniania ciekawości. Chcielibyśmy w tej części przypomnieć, że studia nie są etapem końcowym i świadczącym o naszym przyszłym zawodzie. To wszystko zależy od nas i sytuacji, które mogą wydarzyć się niespodziewanie, gdzie nagle nasza droga odmieni się o 180°.

Co więcej, studia można zmienić w każdej chwili na inne i nie jest to już rzeczą wyjątkową czy rzadko spotykaną. Coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z obecnego kierunku na rzecz innego, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Na pewno nie warto robić i uczyć się czegoś, co tak naprawdę w ogólne nas nie interesuje i nie ciekawi, ponieważ nie ma najmniejszej szansy na osiągnięcie sukcesu, a tym samym można nazwać to czasem zmarnowanym.

Jeszcze inną kwestią jest możliwość zmiany kierunku na magisterce albo zrobienie studiów podyplomowych uzupełniających. Jeśli masz na tyle mobilizacji w sobie, spróbuj studiowania dwóch kierunków lub zapisz się do nauczanie niestacjonarne czy też do uczelni prywatnych.

Wybór należy do Ciebie i to Ty musisz poczuć chęć do studiowania i poznawania nowego kierunku, który zawsze można połączyć ze swoją przyszłością lub przyda się on do rzeczy codziennych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*