Czym zajmuje się bank głosów?

Pierwszym skojarzeniem, z jakim kojarzy nam się lektor — głównie związany jest z filmem, serialem lub dubbingiem.  Jednak zapominamy, że pojawia się on także w reklamach, spotach, przewodnikach czy audiobookach. Głosy lektorskie są coraz bardziej popularne w Polsce, a ilość osób, która z chęcią podłożyłaby swój wokal jest coraz większa. Zatem, jak działa bank głosów, który gromadzi odpowiednich lektorów?

Bank głosów – czym się zajmuje?

Bank głosów to nic innego jak studio nagraniowe, które dysponuje daną ilością lektorów, które mogą użyczyć swój głos w branży filmowej, radiowej czy telewizyjnej. Tworzą również reklamowe spoty dźwiękowe np. wykorzystane później w obiektach handlowych czy Internecie. Musi ona przykuć uwagę i być przyjemna, dlatego w reklamie kluczowy właśnie jest przede wszystkim głos lektora, dlatego bank głosów zazwyczaj posiada szeroką ofertę głosów nie tylko krajowych, ale zagranicznych. Zatrudniają oni danych lektorów, niekiedy znanych z kinowego, jak i telewizyjnego ekranu, którzy operują swoim głosem na co dzień. Bank głosów realizuje różnego wariantu ścieżki dźwiękowe — nagrania lektora, efektów dźwiękowych, gier, filmów lub muzyki. Ponadto zajmuje się także audiobookami, zapowiedziami telefonicznymi, reklamami telewizyjnymi i radiowymi. Niektóre z nich posiadają także specjalną bazę głosów zagranicznych, gdzie zazwyczaj lektorzy obcojęzyczni są native speakerami, którzy mają ogromne doświadczenie i mówią w swoim ojczystym języku. To zdecydowanie ułatwia i daje korzystny efekt pracy.

Czy ważne jest wykształcenie lektora?

Zawód lektora zazwyczaj nie wymaga szczegółowego wykształcenie, co za tym idzie, bank głosów nie zawsze zwraca na to uwagę. Jednak najczęściej w tej pracy osoby posiadają doświadczenie aktorskie lub filmowe. Wybierani najczęściej do tego zawodu ze względu na wczucie się w każdą rolę oraz umiejętności interpretacyjne. Oczywiście możesz mieć inne wykształcenie, ale przede wszystkim liczy się dykcja, emisja oraz barwa głosu. Dodatkowo dziennikarskie cechy charakteru, takie jak: otwartość, komunikatywność oraz rzetelność będą korzystnym atutem. To czy dany kandydat zostanie wybrany leży w jego głosie. Najlepiej będzie, jeśli pozostawi próbkę materiału w banku głosów RPM, gdzie często taki bank szuka nowych, świeżych talentów do pracy jako lektor.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*