Czytanie – zalety i korzyści
Ciężko znaleźć jakiekolwiek wady wynikające z czytania książek, czasopism i innych artykułów, oprócz ewentualnego zatracenia się w czasie. Poza tym wiąże się ono z wieloma zaletami, które przekładają się w późniejszym czasie na różne płaszczyzny naszego życia. Zapraszamy tym samym do przeczytania naszego artykułu, co już będzie pierwszym krokiem do czerpania licznych korzyści z tej aktywności i być może trwałą zachętą do kontynuowania tej przyjemności.
Szersza wiedza i słownictwo
Zostało to już udowodnione naukowo, że czytanie książek zarówno tych szkolnych, akademickich, jak i pozostałej części literatury przynosi wiele korzyści głównie dla naszej szeroko pojętej wiedzy. Raczej nie jest to niczym nowym, że wszelkie nowe informacje zdobywane w szkole czy na studiach pochodzi właśnie z artykułów naukowych czy książek z danej dyscypliny naukowej, które zawierają w sobie wszelkie definicje, procesy i mnóstwo dodatkowych informacji, które następnie pozwalają nam rozwijać się w konkretnej dziedzinie.
Spójrzmy na to tak – chcąc zostać przykładowo lekarzem, trzeba zdobyć potrzebną do tego wiedzę oraz umiejętności. Aby to zrobić, należy uczestniczyć w zajęciach i czytać duże ilości materiałów jako kompendiów wiedzy, a zatem gdyby nie one nikt nie byłby w stanie kontynuować tego zawodu. Logika jest tutaj bardzo oczywista i podobnie dzieje się z poszerzaniem swojego słownictwa. Po kilku rozmowach z nowo poznaną osobą często można stwierdzić czy jest oczytana, a jeśli tak, to w jakiej konkretnie dziedzinie. Czytanie książek uczy nas wielu nowych słów, które potem możemy wykorzystywać w codziennej rozmowie, ale także często w swojej pracy.
Pamięć i koncentracja
Czytanie książek i nie tylko usprawnia i polepsza również funkcjonowanie naszego mózgu, który nieustannie jest ćwiczony, testowany i rozwijany poprzez nowo przyswojone treści. Wpływa to między innymi na naszą pamięć, która staje się coraz trwalsza i pojemna, a także można mówić tutaj o wzmocnieniu ludzkiej koncentracji i skupienia, co jest niezwykle ważne zwłaszcza podczas nauki i pracy umysłowej. Dbałość o naszą koncentrację jest niezwykle ważna, a szczególnie w obecnych czasach, kiedy jesteśmy osaczani różnymi źródłami informacji dookoła i nietrudno jest nas wyprowadzić z równowagi. Właśnie czytanie może pomóc w skupieniu się na jednej lub kilku rzeczach do zrobienia jednocześnie, a tym samym nie zapomnisz zaraz co miałeś do zrobienia kilka minut wcześniej.
Analityczne i logiczne myślenie
Oto kolejna zaleta czytania zwłaszcza kryminałów, które nadają się do tego idealnie. Chodzi tutaj o logiczne dedukowanie i analizowanie przyswajanych informacji w taki sposób, by móc stwierdzić prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych zdarzeń. Tak dzieje się właśnie w książkach typowo kryminalnych, gdzie możesz uczestniczyć bezpośrednio w rozwiązywaniu zagadki, przy czym jednocześnie ćwiczysz swoją zdolność analitycznego myślenia.
Kreowanie wyobraźni i empatii
Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest wybór książek fantasy, ale nie tylko, które pobudzają naszą wyobraźnię do działania. To bardzo istotne głównie u dzieci i młodzieży, by dużo czytali i starali się wczuć w klimat danej książki poprzez wyobrażenie sobie niektórych stworzeń, sytuacji, mocy i wielu innych zjawisk paranormalnych itp. Wszystko to ostatecznie prowadzi to wzmocnienia kreatywności i pomysłowości, a tym samym właśnie empatii.
Czytanie książek wzbudza w nas różne i skrajne emocje, które następnie przyczyniają się do głębszych przemyśleń i refleksji nad życiem i wieloma innymi sprawami, które były poruszone w książce i poniekąd dotknęły również Ciebie poprzez zbliżony kontekst.
Jakby nie patrzeć, czytanie książek powinno być przyjemnością, a nie obowiązkiem, dlatego zachęcamy do szukania takiego gatunku literatury, który przypadłby Ci do gustu. Zastanów się, co Cię najbardziej interesujesz, a także czego dokładnie oczekujesz. Być może gdzieś w księgarni czeka na Ciebie książka idealna, która całkowicie odmieni Twoje myślenie i zacznie na Ciebie oddziaływać poprzez wszystkie wyżej wymienione korzyści.
Komentarze