Dekoracje świąteczne – jak nie zwariować?

W okresie przedświątecznym w wielu domach budzi się wielka potrzeba udekorowania całego wnętrza i nie tylko. Jest to czas szczególny, a zwłaszcza gdy mamy do czynienia z mnóstwem dekoracji w sklepach dookoła nas. To wszystko prowadzi do istnego szaleństwa, które może doprowadzić nas do popełnienia wielu błędów w aranżacji. Podpowiemy w jaki sposób zorganizować domowe ozdoby świąteczne, a także przedstawimy podstawowe zasady przystrajania mieszkań.

Choinka to podstawa

Raczej nikt nie potrafi wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez obecności najważniejszej dekoracji – choinki. Obecnie można spotkać się z wieloma jej odsłonami – naturalnymi i sztucznymi. Oczywiście, zdecydowanie bardziej polecamy wybór prawdziwych choinek bożonarodzeniowych – jodeł kaukaskich, świerków pospolitych lub srebrnych czy też sosen, ponieważ nadają one niepowtarzalnego zapachu świąt i prezentują się znacznie lepiej w porównaniu do choinek sztucznych, których możemy obecnie spotkać coraz więcej. Mimo ich zbliżonego wyglądu do naturalnych drzewek, nadal pozostają one bez zapachu i specyficznej szorstkości w dotyku.

Już niezależnie od tego na jaką choinkę się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że jej przystrajanie jest kwestią indywidualną. Nie możemy zatem powiedzieć nikomu jak powinna ona wyglądać, gdyż różnimy się gustami. Z pewnością jednak możemy podpowiedzieć, co ostatnimi czasy stało się modne wśród dekoratorów wnętrz. Po pierwsze, wygrywa minimalizm i naturalność. Odznaczają się głównie poprzez zastosowanie minimum dekoracji, powieszenie szyszek, jarzębiny, drewnianych ozdób i koronkowych bombek. Możliwości jest mnóstwo, lecz na pewno warto zastanowić się nad urządzeniem świąt w tym roku pod znakiem naturalności, przyrody i delikatności, gdzie sam zauważysz jak niewiele potrzeba, aby aranżacja prezentowała się na bogato.

Dekoracja w każdym kącie domu

I tutaj powracamy do wcześniej wspomnianego minimalizmu, który powinien opłacić się zwłaszcza w małometrażowych mieszkaniach. Jeżeli nie masz u siebie zbyt wiele miejsca, powinieneś je zaoszczędzić i na pewno nie wykorzystywać każdego milimetra na przystrojenie domu. Oczywiście, jeśli taka właśnie jest Twoja wizja idealny świąt, nie możemy Cię powstrzymać, ale jedynie doradzić. Kiedy w mieszkaniu masz mniej przestrzeni do postawienia dekoracji, spróbuj wykorzystać w tym celu ściany. Na nich również można zawiesić dekoracje wykonane z gałęzi i dodatków suszonych owoców, szyszek i ewentualnie światełek na baterie. Doskonale sprawdzają się również papierowe podświetlane gwiazdy, które może zawiesić na suficie albo zamontować na podstawie lampy. Prezentują się zjawiskowo i elegancko. Właśnie światełka mogą być świetnym uzupełnieniem, kiedy nie masz pomysłu, a oczekujesz od dekoracji ciepła i świątecznego klimatu. To również bezpieczna alternatywa, z którą bardzo ciężko przesadzić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*