Dobry ekspres do kawy – trudny wybór

Każdy szanujący się smakosz ziaren kawowca powinien mieć w swoim domu profesjonalny i dopasowany do jego potrzeb ekspres do kawy, o którym będziemy pisać poniżej. Pomożemy Ci w wyborze najlepszej maszyny, która spełni w 100% Twoje oczekiwania. Podpowiemy na co należy zwracać uwagę podczas zakupów, by nie dać się oszukać, a także nie zdecydować się na ekspres, który okazałby się dla Ciebie bezużyteczny.

Dla mniej i bardziej leniwych

Oto nasz pierwszy podział na dwa rodzaje ekspresów do kawy, wśród których wyróżniamy ekspresy automatyczne i kolbowe. Pierwsze z nich jak sama nazwa wskazuje potrafią przygotować pyszną i ulubioną kawę samodzielnie bez Twojej pomocy – to znaczy wystarczy przycisnąć jeden guzik. Natomiast drugi typ maszyny to ekspres kolbowy, który sprawdza się szczególnie u osób, którym zależy na własnoręcznym przygotowaniu kawy i lubią poświęcić chwilę czasu na jej przygotowanie. Oba rozwiązania nadają się do domowego użytku, aczkolwiek musisz zdecydować sam ile czasu chcesz poświęcić na zaparzenie kawy.

Ekspresy automatyczne na pewno zaoszczędzą Twój czas i pozwolą na ustawienie odpowiednich dla Ciebie opcji, dzięki którym przygotowana kawa idealnie dopasuje się smakiem do Twoich preferencji. Jednak trzeba zaznaczyć, że są one dość drogie w porównaniu do ekspresów kolbowych, które oprócz niższych cen, charakteryzują się również prostym przygotowaniem napoju. Z drugiej strony jednak musisz w ich przypadku zarezerwować sobie więcej czasu, gdyż trzeba nasypać kawę mieloną do kolby, docisnąć i dopiero wtedy zaparzać, a następnie umyć, gdzie w ekspresie zautomatyzowanym nie musisz się już martwić o konserwację.

Tanie ekspresy automatyczne znajdziesz tutaj.

Kapsułki dla niewymagających

Natomiast jeśli nie posiadasz konkretnych ulubionych ziaren kawy i smakują Ci poszczególne napoje przygotowane przez znanych producentów, możesz zdecydować się również na ekspres kapsułkowy. Jego obsługa nie wymaga profesjonalnej znajomości, a wszystko przebiega bardzo intuicyjnie i prosto. W dodatku przygotowanie kawy nie zajmuje dużo czasu, dzięki czemu w kilka minut możesz zaparzyć parę filiżanek kawy dla siebie i reszty domowników.

Jednak jesteś wówczas ograniczony konkretnymi kapsułkami od producentów, którzy używają poszczególnych rodzajów ziaren i umożliwiają przygotowanie zarówno aromatycznego espresso, jak i delikatnego latte. To również jest ważne, ponieważ dla wielbicieli małej czarnej polecimy mimo wszystko ekspresy kolbowe lub automatyczne, a miłośników kawy z mlekiem jak cappuccino również ekspresy kapsułkowe.

Kawa mielona czy w ziarnach?

Ostatnim pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć, by móc zdecydować się na najlepszy dla siebie ekspres do kawy jest właśnie rodzaj kawy. Do wyboru masz ziarna kawowca, które są palone na różne sposoby, a także mogą pochodzić z zupełnie innych stron świata. Charakteryzują się zatem kompletnie odmiennymi smakami i aromatami, które mogą przypasować Ci mniej lub bardziej w zależności od Twoich ulubionych smaków. Niektórzy uważają, że to właśnie po świeżym zmieleniu ziaren kawy można wydobyć z niej wszystko, co najlepsze, dlatego polecamy w tym przypadku zakup ekspresu z automatycznym mieleniem albo osobnego młynka do kawy.

Z drugiej strony jeśli nie masz tak wysublimowanych i skonkretyzowanych smaków, możesz spróbować zaparzać gotową i zmieloną już kawę, która może smakować równie dobrze. To także wygodniejsze rozwiązanie dla osób, które na przykład rano nie mają czasu na mielenie i zaparzanie jednocześnie swojej ulubionej kawy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*