Dysleksja u dziecka – jak pomóc?

Dzisiaj skupimy się na coraz popularniejszym schorzeniu wykrywanym najczęściej u dzieci, czyli dysleksji. Opowiemy Wam na czym ona mniej więcej polega, a także co można zrobić, aby skutecznie z nią walczyć i tym samym pomóc Waszemu dziecku normalnie funkcjonować. Nie jest to niestety problem możliwy do całkowitego wyeliminowania, aczkolwiek można niwelować niektóre objawy i znacznie ułatwić dziecku dalszy rozwój.

Na czym polega dysleksja?

W zasadzie jest to schorzenie, które może pojawić się u dziecko od urodzenia albo też w określonym czasie wczesnoszkolnym. Objawia się to ogólnie mówiąc różnymi trudnościami w nauce, które można zawęzić między innymi do problemów z czytaniem, niewyraźnego i niedokładnego pisania, popełniania błędów ortograficznych czy też mylenia się podczas zapisywania cyferek. Wcale nie oznacza to jednak zmniejszone inteligencji u dzieci, ponieważ mogą one rozwijać się zgodnie z etapami odpowiednimi dla ich rówieśników, aczkolwiek muszą włożyć w to dwukrotnie więcej wysiłku.

Pierwsze objawy można zauważyć już w wieku wczesnoszkolnym, gdy dziecko ma problemy z koncentracją, pogarszają się jego wyniki w nauce, zaczyna mylić się podczas pisania czy czytania albo też ma problemy z określeniem kierunków. To tylko część możliwych symptomów dysleksji, które na pewno powinni zauważyć nauczyciele i zgłosić je rodzicom. To może być pierwsza oznaka, którą warto sprawdzić i udać się do zaufanego psychologa dziecięcego, który zajmuje się również problemem dysleksji. W ten sposób można przedwcześnie wykryć schorzenie i zacząć działać, by dziecko w przyszłości potrafiło sobie z nią radzić.

Jak pomóc dziecku?

Na pewno świetnym rozwiązaniem na pierwszy raz będzie terapia z pedagogiem lub psychologiem dziecięcym, podczas której przeprowadzona zostaną między innymi badania ogólnej sprawności intelektualnej, pediatryczne, okulistyczne, laryngologiczne i logopedyczne. Wówczas będzie można stwierdzić, czy choroba na pewno występuje u Waszego dziecka. Jeśli tak, podczas spotkań będą wykonywane specjalne ćwiczenia, które następnie będziecie przerabiać wspólnie w domu. Nie musicie martwić się także o swoje doświadczenie w tej kwestii, ponieważ specjaliście dokładnie przeszkolą Was i podpowiedzą jak należy prawidłowo ćwiczyć z dyslektykiem.

Kiedy już zostanie ona potwierdzona, dobrze będzie załatwić specjalne zaświadczenie od lekarza odnośnie dysleksji dziecka, dzięki czemu będzie ono mogło być traktowane nieco inaczej w szkole. Nie chodzi tutaj o różnego rodzaju ulgi, choć dla grupy dyslektycznej przewidziano przykładowo więcej czasu na sprawdzianach, ponieważ potrzebują dużego skupienia. Jednak ma to znaczenie głównie dla nauczycieli, którzy nie muszą martwić się o wyniki uczniów, ponieważ wiedzą, że zmagają się z poważnymi problemami. Wy natomiast jako rodzicie powinniście nieustannie wspierać swoje dziecko, aby czuło się pewnie, bezpiecznie i akceptowane. Nie może czuć się odrzucone, ze względu na swoje ułomności, co dzieje się bardzo często, gdyż myślą o sobie w kategorii gorszej od pozostałych uczniów. Należy wytłumaczyć mu, że jest to naturalna rzecz, która przytrafia się niektórym i trzeba nauczyć się sobie z nią radzić, a więc jest to schorzeniem, z którym da się normalnie żyć.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*