Event koniecznie z tablicą

Coraz więcej tworzymy szkoleń i przeróżnych prezentacji, do których potrzebujemy tablicy do pisania w celu przedstawienia schematów, bądź kluczowych słów. Spotkania odbywają się nie tylko w szkole, ale również w różnych salkach pozbawionych na ścianach tablic, które można byłoby wykorzystać podczas szkolenia. Wymyślono więc coś, co mogło posłużyć do zapisywania treści, na wzór małej tablicy do zabawy dla dzieci, oraz sztalugi malarskiej, do której mocowane były nie tylko ramy z płótnem, ale również kartony do szkiców.

Nowa era tablicy

Przez wiele lat korzystano w szkołach z czarnych tablic i kredy białej oraz kolorowej. Po latach okazało się, iż czarny kolor męczy wzrok, a kreda podczas pocierania o taflę tablicy kruszy się rozpylając pokruszone drobinki, które wdzierały się do płuc osoby blisko stojącej, co było szkodliwe dla zdrowia. Zaczęto zastanawiać się, czym zastąpić tradycyjny model tablicy lekcyjnej. Dobrze zaczęły sprawdzać się białe tablice, po których można było pisać specjalnymi markerami, lub mazakami i można  je zetrzeć za pomocą suchej ściereczki, bądź gąbki.

Na potrzeby tablic przenośnych stworzono flipcharty. Tablice na stelażu, do których mocowany jest blok z białymi kartonami. Po zapisaniu kartonu przewiesza się go górą za stojak lub zrywa i w ten sposób odsłaniany jest kolejny czysty karton, by dalej móc prowadzić swoją prezentację. Do zapisków wykorzystujemy mazaki, zwykle w trzech kolorach: czarny, czerwony, zielony, ale do tego celu każdy kolor można użyć, by tylko był widoczny z najdalszego miejsca w sali.

Charakterystyka

Tablice przenośne na stojaku, zwane także demonstracyjnymi, wykorzystywane podczas różnych spotkań biznesowych lub lokalnych (w tym także domowych) są doskonałymi urządzaniami konferencyjnymi. Flipcharty te są lekkie, łatwo można je przenosić z miejsca na miejsce. Mają regulowaną wysokość, co ma istotną rolę, by każdy uczestnik spotkania mógł widzieć zapiski.

Powierzchnia tablicy jest suchościeralna. W zależności od zapotrzebowania powierzchnia ta może być magnetyczna lub niemagnetyczna. Ta pierwsza umożliwia pracę z akcesoriami magnetycznymi, natomiast druga wykorzystywana jest do pisania po niej markerami, lub zawieszeniu na niej bloku papierowego. Mocuje się go za pomocą unoszonego łatwego zacisku lub haków o regulowanym rozstawie. Dolna część tablicy posiada podstawkę na pisaki.

Skąd nazwa?

Nazwa flipchart pochodzi z połączenia dwóch słów angielskich: flip oraz chart. Pierwsze słowo oznacza przerzucać (np. kartki) a drugie: wykres (sporządzać wykres/ przedstawiać za pomocą wykresu). Urządzenie to zostało wymyślone zapewne w kilku przedsiębiorstwach, stworzone na potrzeby wewnętrzne. Nie mamy wiadomości o żadnym pionierze pod tym względem. Natomiast czarną tablicę wraz z kredą wynalazł szkocki nauczyciel geografii w Edynburgu- James Pillans, w 1800 roku. Ponoć zrobił to z powodu oszczędności papieru, natomiast wynalazek ten okazał się sposobem na oszczędzeniu czas i ułatwił zrozumienie wykładanego tematu jednocześnie większej grupie uczniów w tym samym czasie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*