Gdzie lektor zagraniczny powinien szukać pracy?

Pierwszym skojarzeniem z jakim kojarzy nam się lektor, głównie związany jest z filmem, serialem lub dubbingiem. Jednak zapominamy, że pojawia się on także w reklamach, spotach, przewodnikach, audiobookach i w wielu innych jeszcze kategoriach.

Wykształcenie lektora

Zawód lektora zazwyczaj nie wymaga strasznie szczegółowego wykształcenia. Głównie zostają nimi osoby, który ukończyły, np. szkołę aktorską. Uprawiając zawód lektora możesz mieć inne wykształcenie niż to filmowe lub teatralne. Jednak jeśli chcesz, aby być jednym z najlepszym, powinieneś pracować nad dykcją, barwą oraz emisją głosu. To ważne czynniki, aby zaistnieć w pracy lektora. Jednak przygotowując się do tego zawodu, nie popadaj w obłęd, aby być najlepszym. Początkujący kandydat do tej pracy, dopiero wraz z nią zyska należyte doświadczenie, które opłaci się w przyszłości.

Lektor poszukiwany

Większa część z nich bardzo łatwo potrafi znaleźć pracę w Polsce, dlatego że zawód ten jest bardzo pożądany. Lektor zagraniczny także jest poszukiwany z tego względu, że brakuje osób, które posługują się językiem obcym jako ojczystym lub na tyle dobrze, aby był on praktycznie perfekcyjny. Gwarantują oni jakość nagrań i emisje głosu na najwyższym poziomie. Nagrania lektorskie są o wiele tańsze niż znany dubbing, a równocześnie zbierają więcej zwolenników niż Ci, który wolą napisy. Świetnie sprawdzą się w reklamach, e-bookach lub audiobookach. Jednak nie zawsze każdy lektor sprawdzi się w danej sytuacji zawodowej. Osoba, która posługuję się językami obcymi (niekoniecznie tylko anglojęzyczna), bez zarzutu poradzi sobie w nagraniach dla turystów – audioprzewodniki. W bardzo szybki sposób zyskują popularność. Jednak to nie tylko jedyna forma, w której sprawdzi się lektor zagraniczny. Jeśli pracodawca szuka takiej osoby, sięga do banku głosów zagranicznych w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata.

Twój głos powinien być oryginalny a język w jakim będziesz chciał się posługiwać jako lektor – poprawny z odpowiednią intonacją, dykcją i barwą. Może właśnie to będzie zajęcie specjalnie stworzone dla Ciebie, w którym będziesz czuł się dodatkowo jeszcze spełniony.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*