Idealny materac do spania

Jesteś wiecznie niewyspany, wstajesz z bólem kręgosłupa i wiercisz się przez całą noc? W takim razie problemem może być nie tylko niewłaściwa ilość godzin snu, Twoja dieta czy wszelkie schorzenia kości, a właśnie rodzaj materaca na jakim śpisz. To podstawa dobrego snu i późniejszego samopoczucia, dlatego koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz idealny materac dla siebie.

1. Wielkość materaca

Na samym początku musisz określić czy Twój przyszły materac ma pomieścić jedną albo dwie osoby. W sytuacji pierwszej najczęściej wybierany jest rozmiar 90x200cm, natomiast gdy mamy do czynienia z łożem małżeńskim można wybierać pomiędzy wymiarami 160x200cm, 140x200cm albo 180x200cm. W ostateczności zawsze możesz zdecydować się na materac o indywidualnie ustalanym rozmiarze, który będzie pasował do Twojego łóżka i spełniał Twoje oczekiwania.

2. Twardość materaca

Następnym ważnym kryterium jest dobranie materaca pod względem jego twardości, która nie powinna dla każdego być traktowana jednakowo. Co więcej, mitem jest, że twarde materace najlepiej sprawdzają się u osób, które mają problemy z zasypianiem. Wiąże się to przede wszystkim z tworzeniem przestrzeni pomiędzy materacem a odcinkiem lędźwiowym, przez co nasze ciało zaczyna się naprężać i nie jest absolutnie ułożone w wygodnej pozycji do spania.

Właśnie dlatego możemy wyróżnić kilka stopni twardości materacy, dzięki czemu o wiele łatwiej będziesz mógł dopasować je do swoich preferencji i oczekiwań. Skala twardości prezentuje się w ten sposób:

H1 – są to materace miękkie kierowane do osób ważących mniej niż 60kg, w tym między innymi są polecane dla dzieci. Powierzchnia jest bardzo elastyczna i miękka, dzięki czemu nadaje się również dla osób narażonych na drobne urazy wywołujące ból.

H2 – to materace średniej twardości, które przeznaczone są dla osób ważących od 60 do 80kg oraz pozostałych, którym odpowiada dana miękkość. Materac ten pozwala na utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji.

H3 – również średnio twarde materace, ale tym razem kierowane do osób ważących ponad 80kg i maksymalnie sięgających wagą do 110kg. Gwarantują również komfort dla pozostałych, którzy preferują twardsze powierzchnie do spania.

H4 – najtwardszy rodzaj materacy, które nadają się dla osób ważących więcej niż 110kg. Powinien także sprawdzić się u użytkowników, którym nie przeszkadzają twardsze powierzchnie do spania.

Istnieją także modele materacy z siedmioma strefami twardości, które idealnie dopasowują się do nacisku różnych części ciała. Zatem zupełnie inna twardość będzie umieszczona w odcinku głowy, lędźwi czy stóp, a każda pozycja do spania okaże się trafiona, ponieważ kręgosłup zostanie ułożony w odpowiedni sposób.

3. Rodzaj materiału

Materace mogą zostać wykonane z różnych tworzyw, dzięki którym zyskują zupełnie inną twardość, elastyczność czy też inne właściwości. Poniżej przedstawiamy krótki spis wszystkich typów materacy, z którymi możesz się spotkać. Po zapoznaniu się z nimi będziesz mógł świadomie wybrać jeden z nich i cieszyć się każdą kolejną przespaną nocą.

  • Materac piankowy – jak sama nazwa wskazuje jest wypełniony w całości pianką termoelastyczną lub wysokoelastyczną. Dużo lepiej dopasowują się do kształtu i ułożenia naszego ciała w czasie snu, a także są bardziej higieniczne, ze względu na brak wolnych przestrzeni wewnątrz, gdzie mogłaby się rozwijać pleśń.
  • Materac termoelastyczny – należy do grupy materaców piankowych, które reagują na ciepło wytwarzane przez nasze ciało, dzięki czemu tworzą się specjalne punkty podparcia. W rezultacie odczuwasz niebywałą lekkość i delikatność podczas leżenia na materacach termoelastycznych, które wpływają na komfort snu.
  • Materac wysokoelastyczny – zbudowane są z pianki typu High-Resilience, a to oznacza, że posiadają wyższy stopień twardości i elastyczności, dzięki czemu powstaje więcej punktów podparcia, a wytrzymałość materacy pozwala na wieloletnie użytkowanie.
  • Materac lateksowy – powstał na bazie lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka drzewa kauczukowego. Materace te są często dodatkowo nawiercane, by przepuszczały więcej powietrza, a tym samym doskonale dopasowują się do ułożenia kręgosłupa. Co więcej, lateks jest wysoko higieniczny i antybakteryjny, lecz może stanowić przeciwwskazanie dla osób uczulonych.
  • Materac kieszeniowy – należy do grupy materacy sprężynowych, gdzie w tym przypadku każda sprężyna została owinięta specjalną osłonką, dzięki czemu ich praca jest warunkowana punktowym naciskiem. Mogą być wykończone pianką, aczkolwiek najważniejszym kryterium podczas ich zakupu jest jak największa ilość sprężyn.
  • Materac hybrydowy – to szczególne materace o grubości sięgającej nawet 36cm, w środku których nie został zamontowany stelaż, ale wiele sprężyn. Poza tym na wierzchnich warstwach znajduje się kilka różnych powłok zbudowanych z pianek, co w efekcie sprzyja komfortowemu ułożeniu ciała.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*