Jak ćwiczyć kreatywne myślenie?

A czym jest dla Ciebie kreatywność? Zastanów się proszę nad tym pojęciem i spróbuj określić je precyzyjniej, by następnie móc ćwiczyć i zdobyć coraz nowsze umiejętności do jej rozwijania. Podpowiemy poniżej jak trenować kreatywne myślenie, a także jak zacząć w ogóle myśleć inaczej niż zwykle. Z pozoru wydaje się to być trudne i wyczerpujące, jednak gwarantujemy, że efekty zrekompensują Twoją pracę.

Stań się na chwilę dzieckiem

To bardzo pomaga, co udowodniło już wielu naukowców z całego świata. Właśnie dzieci stanowią w tym temacie prawdziwą inspirację i cenne źródło do czerpania z nich przykładu. Ich niewinność, czasami nieświadomość i ciekawość świata prowadzą do pobudzenia kreatywności. Nie boją się wyzwań, tego co powiedzą inni i przede wszystkim nie obawiają się porażki. Kiedy coś im nie wyjdzie, próbują dalej, nie poddają się i działają. Tego właśnie brakuje nam, dorosłym. Co więcej, dzieci potrafią używać swojej wyobraźni non stop i traktować je jako podstawowe źródło optymizmu. Wszystkie te cechy powinieneś przejąć od nich w jak największych ilościach.

Ćwiczenie kreatywności

Nic nie przychodzi nam tak od razu bez ciężkiej pracy. Oczywiście, można spotkać osoby o większych predyspozycjach do bycia kreatywnym i pomysłowym, ale jeśli nie będą ćwiczyć i rozwijać tej umiejętności, nie będą mogli korzystać z niej w pełni. Właśnie dlatego nie na darmo wzięło się powiedzenie: „ćwiczenie czyni mistrza”. Mamy kilka przydatnych ćwiczeń do wypróbowania, dzięki którym Twoja wyobraźnia zacznie działać prężniej, a kreatywność wzniesie się na jeszcze wyższy poziom.

Zadanie 1. Uwierz w siebie

Musisz pozbyć się wszelkich kompleksów i złego zdania na własny temat. Przypomnij sobie ostatnich kilka sytuacji, kiedy miałeś rację, wpadłeś na świetny pomysł, rozwiązałeś problem w swojej pracy, szkole czy nawet w życiu osobistym. Wszystko to za sprawą Twojej zaradności i pomysłowości, którą musisz zacząć doceniać.

Zadanie 2. Sięgnij po wiedzę i inspirację

Najwyższy czas zacząć czytać więcej książek, czasopism, oglądać filmy, programy edukacyjne czy słuchać audiobooków odnośnie Twoich zainteresowań, a także działów, o których nie wiesz jeszcze wystarczająco dużo. Warto zgłębić swoją wiedzę na poszczególne tematy – te znane i te nowe. Wiedza i ciekawość do klucz do pobudzenia kreatywności, dlatego dobrze jeśli poświęcisz na nie więcej czasu.

Zadanie 3. Analogiczne myślenie

Poniżej znajdziesz tabelę z dwoma kolumnami, gdzie w jednej i drugiej znajdują się różne hasła. Twoim zadaniem jest połączenie ich w odpowiednie pary według własnego mniemania. Pamiętaj, że nie istnieją tutaj złe kombinacje i każda z nich jest prawidłowa. Wystarczy, że je uzasadnisz i wyjaśnisz, a to już będzie pierwszy krok do kreatywnego i analogicznego myślenia.

Herbata Święto
Stół Film kryminalny
Dziecko Okno
Mężczyzna Szpital
Koń Zatłoczony tramwaj

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*