Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?
Podróże, wyjazdy i nawet krótkie wyjazdy bywają dla Was trudne i uciążliwe? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów i wskazówek, aby Twoje dziecko poczuło w końcu ulgę podczas jazdy samochodem. Sprawdź, jak możesz mu pomóc i wypróbujcie nasze porady przy najbliższej wycieczce.
Przygotowanie do podróży
Najpierw zaczniemy od etapów początkowych, o które powinno się zadbać przed wyjazdem z domu. Mianowicie po pierwsze, dziecko powinno być jak najbardziej wypoczęte i zrelaksowane. Wprowadzanie nerwowej atmosfery działa bardzo negatywnie i potrafi nawet wzmagać objawy choroby lokomocyjnej. Dlatego unikaj częstych pytań odnośnie samopoczucia dziecka i nie daj poznać po sobie, że się martwić, ponieważ małe dzieci równie dobrze rozpoznają i wychwytują stres jak dorośli.
Następnie konieczne będzie zjedzenie lekkostrawnego posiłku. W ten sposób nic nie będzie ciążyć na żołądku dziecka, co mogłoby przykładowo wpłynąć na jego komfort jazdy. Zdecydowanie odradza się spożywania przed podróżą tłustego i trudnego do strawienia posiłku. Natomiast polecić możemy lekkie zupy, dania z kurczaka lub indyka, warzywa gotowane na parze i wiele innych podobnych. To bardzo ważne, aby dziecko nie zapchało się słodyczami, ponieważ te zdecydowanie bardziej zamulają i powodują odczucie mdłości.
Oczywiście w poważnych przypadkach konieczne będzie także zażycie specjalnych leków przeznaczonych dla osób z chorobą lokomocyjną. Istotnym jest, aby były one także dopasowane do dzieci, a więc musisz najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem takiego leku swojemu dziecku.
W czasie podróży
O ile to możliwe, najlepiej kiedy dziecko usiądzie z przodu obok kierowcy. Wówczas będzie miało całą drogę na widoku, a to nieco pomaga przez rozwinięciem się mdłości i zaburzeń błędnika. Przeciwieństwem jest siedzenie z tyłu i patrzenie w bok, gdzie obraz cały czas szybko przemija, a przez to zaczyna nam kręcić się w głowie. Dlatego jeśli Twoje dziecko ma usiąść z tyłu, powinno zająć miejsce na środku, by mimo wszystko móc patrzeć przodem do kierunku jazdy, a nie w bok.
Równie ważna jest wygoda, a zatem fotelik dziecięcy powinien być maksymalnie dopasowany do wzrostu i wagi Twojego syna lub córki. Tylko w ten sposób może ono poczuć się komfortowo i skupić na ich rzeczach. Ponadto polecamy zabrać ze sobą poduszkę i kocyk, aby dziecko mogła także odpocząć w trakcie jazdy. Jeżeli zechce zasnąć, pozwól mu, gdyż to może zapobiec objawom choroby lokomocyjnej przed dojechaniem do celu.
Życzymy powodzenia i szerokiej drogi!
Komentarze