Jak przekonać dzieci, aby uczyły się języka angielskiego?

Bardzo ciężko przekonać małe dziecko do nauki angielskiego. Argumenty, że zapewni sobie tym samym pewniejszą przyszłość na rynku pracy mogą być mało zachęcające. Dlatego, aby jednak szkrab nie zniechęcił się już na starcie, należy odpowiednio podejść do tematu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przekonać swoje dziecko do uczenia się angielskiego. Pamiętaj, że bardzo dużo zależy właśnie od Ciebie.

Mało efektywna nauka angielskiego w szkole podstawowej?

Program nauczania przewiduje naukę angielskiego już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Na lekcjach korzysta się z podręczników i kart pracy oraz wspólne uczy piosenek i wierszyków po angielsku. Niezwykle ważne jest aby zacząć naukę jak najwcześniej, ponieważ to najlepszy czas na rozwój zdolności językowych. Dzieci uczą się wtedy błyskawicznie.

W tradycyjnej szkole lekcje przeważnie prowadzone są tak, by umożliwić dzieciom zdanie egzaminu ósmoklasisty. To nie do końca odpowiednia metoda, która pozwoli komunikatywnie rozmawiać po angielsku. Klasa przede wszystkim liczy od 20 do 30 osób. Tak  liczna grupa uniemożliwia nauczycielowi poświęcenie każdemu odpowiedniej uwagi i wyłapania ewentualnych trudności. Podzielenie na mniejsze grupy również niewiele wnosi, ponieważ dzieci dzielone są wedle listy alfabetycznej w dzienniku lub na podstawie płci, a nie na podstawie umiejętności. W związku z tym ciężko dopasować program tak, aby każdy uczył się języka w adekwatnym dla siebie poziomie.

Angielski w domu

Bardzo ważne jest, aby rodzice czynnie uczestniczyli w procesie nauki języka przez własne dzieci. Należy systematycznie ćwiczyć z dzieckiem w domu. Do skutecznych metod nauki można zaliczyć:

  • czytanie książeczek po angielsku,
  • oglądanie bajek w języku angielskim lub polsko-angielskim,
  • przyklejanie na poszczególne rzeczy w domu karteczek z ich angielską nazwą i prośba, by dziecko za każdym razem czytało na głos dane słówko. Następnie, stopniowo likwidujesz karteczki i prosisz o nazywanie rzeczy z pamięci,
  • rozmowa która pozwoli przełamać barierę językową

Pamiętaj, że aby zmotywować malucha do nauki angielskiego musisz robić to w formie zabawy, a widoczne postępy odpowiednio nagradzać. Inaczej, ryzykujesz tym, że Twoje dziecko zbuntuje się przeciwko nauce i tym samym, nie osiągniecie żadnych rezultatów.

Do nauki w domu potrzeba wytrwałości, samozaparcia i dużo wolnego czasu, na który ciężko sobie pozwolić w dzisiejszych czasach. Dlatego rozważ również jeszcze jeden sposób nauki.

Szkoła językowa dla dzieci

Płatne placówki edukacyjne cieszą się obecnie dużą popularnością a ilość zapisów rośnie z dnia na dzień. To bardzo dobra metoda zachęty do nauki, ponieważ zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów, którzy odpowiednio przygotują materiały dydaktyczne. W zależności od wieku dzieci, prowadzą lekcje w formie zabawy, podczas której dzieci „nieświadomie” przyswajają język. Zapisz swojego malucha na angielski dla początkujących!

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*