Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dla wielu dzieci to wspaniały czas i cudowna przygoda, na którą czekały i odliczały kolejno dni razem z rodzicami, by poznać nowych kolegów i koleżanki. Jednak na niektórych maluszków takie rozstanie z domem i rodzicami może okazać się bardzo stresujące i nieprzyjemne, dlatego dzisiaj zastanowimy się nad kilkoma rozwiązaniami, dzięki którym Ty i Twoje dziecko będziecie mogli rozstać się w zgodzie i zamienić przedszkole w centrum zabaw i radości dla najmłodszych.

Nastaw dziecko pozytywnie

Przed samym pójściem do przedszkola trzeba koniecznie rozmawiać z dzieckiem, opowiadać mu o możliwościach, korzyściach, ale też obowiązkach i zasadach panujących w nowym miejscu. W każdym razie należy zachować umiar, by nie obiecywać dziecku wyłącznie wspaniałych przygód i zabaw, ale również uświadomić je, że będzie musiało słuchać się nowej pani, być grzecznym dla innych dzieci czy zachowywać się odpowiednio. To podstawa, ale czasami rodzice zapominają o zdrowym rozsądku, gdzie zaczynają przedstawiać przedszkole w charakterze raju, gdzie jednak mimo wszystko panuje tam ład i porządek, do którego najmłodsi powinni się dostosować.

Z drugiej strony za częste rozmowy i wypytywanie dziecka czy się stresuje albo boi nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ samo zacznie zastanawiać się nad tym, co takiego czeka je w przedszkolu skoro mama czy tata ciągle o nie wypytują. Właśnie dlatego tak ważna jest równowaga i obiektywizm, a Twój niepokój – pamiętaj, że przeniesie się również na dziecko, dlatego radzimy wyluzować.

Wybierzcie się wspólnie na Dni Adaptacyjne

W każdej placówce organizowane są różnego rodzaju zajęcia, warsztaty czy po prostu gry i zabawy zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców. W tym czasie macie szansę wspólnie zapoznać się z paniami przedszkolankami, innymi rodzicami oraz samymi dziećmi. Jeśli Twój maluch będzie widział Twoją otwartość i zainteresowanie, sam zacznie zupełnie inaczej patrzeć na samo przedszkole, które zrobiło na nim dobre wrażenie i od teraz będzie kojarzyć mu się przyjemnie.

Nie rób z pierwszego dnia „wielkiego halo”

Bardzo często rodzice popełniają też błąd, co wynika głównie z ich stresu, kiedy zaczynają przygotowywać dziecko na wielki dzień w przedszkolu, a przecież nie powinno to być nic nadzwyczajnego. Oczywiście, warto zadbać o dobrą atmosferę, ale tak jak wspomnieliśmy wcześniej nie warto przesadzać w drugą stronę. Niech wszyscy w tym dniu czują się szczęśliwi i spokojnie, a dotyczy to najczęściej mam, które z bólem serca „oddają” swoje dzieci do nowego miejsca. Nie można traktować tego tak osobiście, ponieważ taka jest kolej rzeczy, a Twoje dziecko z pewnością trafi w dobre ręce. Co więcej, należy patrzeć na jego dobro, kiedy to może poznać nowych przyjaciół i miło spędzać czas bawiąc się i ucząc, a to znowu pomoże w dalszym etapie rozwijanie. Natomiast wracając do domu, będzie się ponownie cieszyło czasem spędzonym z rodzicami.

Zadbaj o udaną podróż z i do przedszkola

Ostatnia wskazówka odnosi się już do samego przemieszczania się z dzieckiem, gdzie niektórzy rodzice odwożą je samochodem, inni komunikacją miejską, a pozostali mają możliwość zaprowadzenia ich pieszo. W każdym przypadku musisz zadbać o pozytywną atmosferę i wspólne rozmowy, gdzie możecie ustanowić pewne rytuały, które będziecie razem powtarzać każdego ranka.

Natomiast przy powrocie z przedszkola poświęć dziecku maksimum uwagi, by czuło się wspierane i przede wszystkim słuchane. Możecie wtedy porozmawiać zarówno o dniu Twojego dziecka, jak i Twoim, byście miło spędzili czas wracając do domu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*