Jak przygotować się do pracy za granicą?

Zatrudnienie w innym kraju wiążę się z dużą ilością formalności, aby móc ustalić wszelkie warunki umowy oraz samej pracy. Przed samym wyjazdem oraz podjęciem zatrudnienia należy się odpowiednio przygotować. W jaki sposób? O tym dowiesz się z poniższego wpisu.

Wybierz miejsce i ustal, co chcesz robić

Na samym początku warto, abyś ustalił, co chcesz robić. Oczywiście tyczy się to Twojego wykształcenie oraz doświadczenia. Możesz także wybrać pracę, która wiążę się z Twoim zainteresowaniem lub czymś, co lubisz. Wiele ofert pracy obecnie to zdecydowanie techniczne zawody i specjalizację, ale nie brakuje również ogłoszeń, które dostępne są dla szerszego grona poszukujących zatrudnienie. Musisz także wybrać miejsce, w którym chciałbyś pracować. Zanim zdecydujesz się na dany kraj, dowiedz się, jacy są ludzie oraz warunki życia. Unikniesz nieprzyjemnych sytuacji na co dzień, a tym samym szybko zaaklimatyzujesz się w nowym miejscu. Obecnie wiele osób decyduje się na wybór naszych południowych sąsiadów. Nie tylko mamy do czynienia z nieco wyższymi zarobkami, ale przede wszystkim z lepszym standardem życia. Ludzie są znacznie bardziej pomocni oraz sympatyczni, co dodatkowo przyciąga. Warto zatem przejrzeć oferty pracy Czechy. To dobry, ale nieco inny kierunek zatrudnienia, który z pewnością będzie dla nas odpowiedni.

Przygotuj dobre CV oraz list motywacyjny

Jeśli chcesz znaleźć dobrą pracę oraz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy to powinieneś spełnić wszystkie formalne wymogi narzucone w ogłoszeniu. Pamiętaj, że niekiedy polskie CV różni się od tego w innych krajach. Podaje się też w nim informacje, których wcale nie oczekuje zagraniczny pracodawca. Dlatego należy odpowiednio zapoznać się z ofertą pracy oraz wymogami danej firmy lub kraju. Wysyłając swoją aplikację, możesz także zamieścić list motywacyjny. Unikaj w ich jednak potocznych zwrotów i zachowaj poprawność i znajomość językową. Niektóre firmy oczekują również referencji. Aby poprzedni pracodawca miał lżej, wskaż najważniejsze pytania, na które powinien odpowiedzieć według Ciebie.

Dokumenty i formalności

Wyjeżdżając za granicę, nie zapomnij dopełnić wszelkich formalności z samym pracodawcą lub agencją pośrednictwa pracy, która odpowiada za zatrudnienie. Oczywiście musisz zabrać ze sobą wszelkie dokumenty. W tym choćby ubezpieczenie, kartę EKUZ, dowód osobisty lub paszport, czy prawo jazdy. Niezbędna będzie gotówka lub karta płatnicza podczas pierwszych dni w nowym kraju. Przydadzą się również świadectwa pracy lub certyfikaty zawodowe/językowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*