Jak rozwijają się zmysły dzieci w pierwszych miesiącach życia?

Mamy tutaj kilka przydatnych informacji dla przyszłych rodziców, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat rozwoju swojego maleństwa na przestrzeni kilku pierwszych miesięcy. Niektóre fakty są bardzo interesujące i nawet zaskakujące, a nie wszyscy przecież muszą od razu orientować się w kwestiach biologicznych u noworodków – od tego jesteśmy my, dlatego zapraszamy do czytania i życzymy powodzenia na nowej drodze życia.

Zmysł smaku, dotyku i węchu u niemowlęcia

Zaczniemy od tych trzech podstawowych zmysłów u dziecka, które tak naprawdę odczuwalne stają się już w łonie matki. Z czasem po urodzeniu stają się silniejsze i bardziej rozwinięte, co pozwala mu na stopniowe poznawanie świata. Zaczniemy od zmysłu dotyku, który jest już bardzo czuły, gdy dzidziuś znajduje się w brzuchu, a później po urodzeniu poznaje wszystkie faktury i kształty za pomocą rączek. To one właśnie służą mu za główny przyrząd poznania, dlatego od najmłodszych lat powinien mieć dostarczane różne zabawki i materiały, które będzie w stanie poznawać i z czasem zapamiętywać.

Następnie przejdziemy do zmysłu smaku, gdzie niemowlę w pierwszych miesiącach życia rozpoznaje wyłącznie słodycz. Dopiero po kilku miesiącach zaczyna powoli odróżniać również smak goryczy i kwaskowości, dlatego tak ważne jest urozmaicanie potraw dziecka, by miało szansę poznać jak najwięcej smaków.

Ostatni zmysł węchu jest bardzo inteligentny już od samego początku, ponieważ dziecko potrafi rozróżnić zapach nowy od już znanego i bezpiecznego. Właśnie dlatego potrafi zacząć grymasić, gdy nagle jest brany na ręce przez obcą osobę albo gdy w pobliży znajduje się przedmiot o mocnym i specyficznym zapachu. Natomiast, gdy niemowlę poczuje zapach swojego rodzica albo czegoś przyjemnego od razu zaczyna się rozpogadzać i uśmiechać.

Zmysł wzroku u dziecka

Zaraz po urodzeniu maluch nie widzi zbyt dobrze, a obraz dookoła niego przypomina bardziej rozmyty i nieostry świat, który może go nieco przerażać, ale jest w stanie się do niego przyzwyczaić. Dopiero z odległości około 20 cm zaczyna dostrzegać detale, dlatego dużo lepiej jest pochylić się bliżej nad twarzą dziecka, by mogło zobaczyć Cię i uśmiechnąć się na Twój widok. Poza tym należy pamiętać, że dziecko nie może początkowo skupić się na kilku przedmiotach, a wyłącznie na jednym. Również po około 2 miesiącach jest w stanie zapamiętać i rozpoznać Twoją twarz od innej.

Podczas pierwszego miesiąca życia noworodek widzi wyłącznie takie kolory jak: purpurowy, żółty, seledynowy, pomarańczowy, turkusowy, czerwony i niebieski. W kolejnych dwóch miesiącach zaczyna już odróżniać niektóre barwy od siebie, a w czwartym miesiącu doskonale powinien rozpoznawać różne kolory.

Zmysł słuchu

Ten typ zmysłu funkcjonuje znacznie lepiej niż wzrok u niemowlaków i właśnie nim posługują się one znacznie częściej, dzięki czemu potrafią rozpoznać głos mamy czy taty oraz rozróżnić je od obcych dźwięków. Przez pierwsze trzy miesiące dziecko reaguje na hałasy z zewnątrz poprzez wiercenie się, wyginanie rączek i nóżek, a także zaciskanie dłoni w pięść. Przez kolejne dwa miesiące zaczyna powoli kierować główkę w stronę, z której dobierają różne odgłosy.

Potem zaczyna stopniowo rozpoznawać intonację głosu, dzięki czemu potrafi już zdefiniować różne emocje i przekonać się, kiedy panuje miła atmosfera, a kiedy nieco bardziej stresująca. Do czasu 9 miesięcy dziecko powinno już próbować wydobywać różne dźwięki z siebie, co nazywamy potocznie gaworzeniem na wzór tego co słyszały wcześniej. Natomiast w okresie między 9-12 miesiącem niemowlak doskonale rozumiem już pojedyncze polecenia i umie nawet zareagować na część z nich.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*