Jak ułatwić sobie sprzątanie – przydatne triki

Zaczął się już Nowy Rok, a to też oznacza wielkie porządki we wszystkich możliwych szafkach, gdzie próbujemy zrobić więcej miejsca na bieżące sprawy. Zwykle takie generalne sprzątanie kojarzy się z godzinami spędzonymi w towarzystwie odkurzacza i ściereczek do kurzu. Na szczęście przygotowaliśmy dla Was kilka sprawdzonych trików ułatwiających i przyspieszających sprzątanie.

Sprzątanie w odpowiednim kierunku

Ważne jest, aby podczas porządków zachować pewien schemat postępowania, dzięki czemu zaoszczędzicie swój czas i nie będziecie zmuszeni poprawiać po sobie. Po pierwsze, sprzątajcie z góry na dół. Dotyczy to między innymi półek czy szafek, z których najpierw powinniście powycierać kurze i zetrzeć je, a więc część z nich na pewno jeszcze znajdzie się na podłodze. W takim razie odkurzanie pozostawcie na sam koniec, żeby pozbyć się już wszystkich okruszków, kurzu i zanieczyszczeń, które pojawiły się w trakcie sprzątania.

Po drugie, sprzątanie od lewej do prawy również powinno ułatwić uporządkowanie każdego miejsca i przedmiotu po kolei, a więc nie trzeba będzie się wracać i ponownie zajmować danym pomieszczeniem. Po trzecie i już ostatnie, dobrze jest zacząć sprzątanie od wewnątrz na zewnątrz. Mamy tutaj na myśli głównie czyszczenie szafek w środku, a dopiero potem przetarcie ich drzwiczek, co również przyspieszy i zwiększy efektywność Waszej pracy.

Zaczynamy od najgorszego

Na pewno wszyscy macie w swoim domu czy mieszkaniu takie miejsce, które brudzi się najczęściej i wymaga bardziej dokładnego czyszczenia. Może to być kuchnia, łazienka czy pokój dzienny i właśnie od nich powinniście zacząć swoje porządki. Późniejsze prace będą już przebiegały znacznie lżej i szybciej, a więc będzie to jednocześnie Wasza motywacja, by zrobić to czym prędzej i jak najlepiej.

Istotne w tym przypadku jest też planowanie całego sprzątania, gdzie oczywiście warto w miarę możliwości zaangażować Waszych bliskich. Stworzenie ogólnego harmonogramu pozwoli także na sprzątanie na bieżąco, a tym samym będzie mniej do zrobienia w ogólnym rozrachunku. Wtedy możecie też zaplanować sobie inne przyjemności, a naszą radą jest również sprzątanie w okolicach czwartku lub piątku, by weekend w zupełności zarezerwować na odpoczynek, czas z bliskimi i relaks.

Dla ułatwienia

Jest też parę trików, dzięki którym możecie zaoszczędzić sporo czasu i energii, a mianowicie:

  • Podłączcie odkurzacz w pokoju, z którego wszędzie będzie Wam najbliżej
  • Zawsze miejcie pod ręką morką ściereczkę, by móc wycierać nią kurze
  • Wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria najlepiej trzymać przy sobie
  • Wyłączcie telewizor i najlepiej odłóżcie telefon na bok, w zamian proponujemy puścić swoją ulubioną playlistę
  • Pamiętajcie o chwili przerwy

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*