Jak urządzić małe mieszkanie?

Nie każdy może pozwolić sobie na wielkometrażowe mieszkanie w centrum miasta, ale to żadna strata. Czasami wystarczy nieduża powierzchnia i mnóstwo pomysłów, by zaaranżować ją w sposób praktyczny, estetyczny i indywidualnie dopasowany do Ciebie. Przekonaj się jak niewiele trzeba do urządzenia małego mieszkania.

Minimalizm to jest to!

Chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego na niewielkiej przestrzeni źle sprawdzają się przepych, zdobienia i natłok asortymentu? Znacznie lepiej jest zainwestować w kubeł białej farby, którą możesz pomalować nawet całe mieszkanie. Oczywiście, w grę wchodzą także pozostałe odcienie kości słoniowej, wanilii czy delikatnych szarość, lecz dla początkujących w projektowaniu wnętrz, polecamy zdecydowanie kolor biały, do którego dopasujecie już wszystko inne.

Również podłoga, czyli najpewniej panele powinny być w odcieniach jasnych, by całość mieszkania mogła ze sobą współgrać, a tym samym zapewni to łagodne przejście z jednego pomieszczenia do drugiego. W kwestii wystroju strzałem w dziesiątkę na pewno okażą się styl skandynawski, hi-tech, industrialny lub elementy stylu retro. Każdy z nich nie jest przesadzony i doskonale komponuje się z niewielką przestrzenią. Wówczas każdy pojedynczy element dekoracji będzie prezentował się elegancko i szykownie.

Wydzielanie „niewidzialnych” stref

Podział tak małego mieszkania zwykłymi ścianami i drzwiami to prawdziwy koszmar, ponieważ takie rozwiązanie w ogóle nie należy do praktycznych i przemyślanych. W ten sposób zabierana jest tylko przestrzeń użytkowa, a sam zobaczysz, że po krótkim czasie mieszkania tam, będziesz czuł się stłamszony i przygnębiony. Zatem najlepiej postawić na cienkie ścianki działowe, które mogą częściowo oddzielać przykładowo kuchnie i jadalnię od salonu. To bardzo nowoczesne, a zwłaszcza gdy mowa o ściankach działowych wykonanych z ażurowych materiałów. Wówczas nawiązują one do minimalistycznego stylu aranżacji, oficjalnie oddzielają pomieszczenia, ale mimo wszystko nie przysłaniają całkiem widoku.

Meble na miarę Twojego mieszkania

Rewelacyjnie sprawdzą się tutaj nowoczesne meble, a dokładniej mówiąc mamy na myśli system mebli modułowych. Takie rozwiązanie powinno sprawdzić się na każdym metrze kwadratowym, gdyż można je do woli przestawiać i modyfikować, dzięki czemu co jakiś czas możesz zupełnie zmieniać aranżację swojego wnętrza. Narożnik modułowy czy ergonomiczny regał to tylko niektóre z możliwości jakie dają nam współczesne meble. Zabudowanie wnęk, o ile takie istnieją w Twoim mieszkaniu, to także dobry pomysł na wykorzystanie tego miejsca.

Szafy powinny realizować kilka funkcji jednocześnie, a wszelkie regały powinny być uzupełnione specjalnymi materiałowymi lub kartonowymi pudełkami zwanymi organizerami. Wracając jeszcze do szafy, czyli garderoby, warto przemyśleć opcję drzwi przesuwnych, dzięki których zaoszczędzisz miejsce, a lustro zamontowane na nich to idealny dodatek dla pań. Zabudowanie również górnej części mieszkania może być dobrym sposobem na oszczędność przestrzeni, a dotyczy to w szczególności kuchni. Tam właśnie przydadzą się podwieszane szafki, które przecież nie będą nikomu przeszkadzać „w powietrzu”. Na pewno znajdziesz jeszcze mnóstwo innych inspiracji na urządzenie swojego małego, ale z dużym potencjałem mieszkania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*