Jak wybrać dobry krem z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie w skórze, mazi stawowej, chrząstkach, a nawet w oczach. Jest kwasem tylko z nazwy, tak naprawdę to wielocukier. Kilka lat temu podbił branżę kosmetyczną i jest obecnie królem nawilżenia – występuje nie tylko w kremach, ale też balsamach, szamponach, produktach do makijażu. Jaki kwas hialuronowy wybrać? Wielkocząsteczkowy czy małocząsteczkowy?

 

Gdy produkcja kwasu hialuronowego spada…

Nasz organizm sam produkuje naturalny związek chemiczny, ale po 35. roku życia robi to coraz wolniej. Po 45. urodzinach możesz się spodziewać przyspieszonej utraty jędrności skóry, między innymi z powodu spowolnionej produkcji kwasu, a także spadku kolagenu i elastyny. Dlatego warto wesprzeć się dobrym kremem lub serum z kwasem hialuronowym.

Składnik jest dobrze tolerowany przez większość typów skóry. Co więcej nawilżenia potrzebuje również skóra tłusta i problematyczna. Jeśli nie dostarczałaś jej wody w postaci produktów nawadniających z zewnątrz, być może popełniałaś najgorszy błąd pielęgnacyjny. Możesz szybko poprawić sytuację skóry, wybierając skuteczny krem z kwasem hialuronowym. Na czym polega jego działanie?

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy odpowiada na naturalną zdolność skóry do wiązania wody. Warto dodać, że kwas hialuronowy jest stosowany w medycynie estetycznej jako jeden z najlepiej przyswajalnych wypełniaczy. W zależności od użytych cząsteczek krem z kwasem hialuronowym może tworzyć na skórze film ochronny, który zabezpiecza przed utratą wody lub nawilżać głębsze warstwy naskórka. Jak działa kwas wielkocząsteczkowy, a jak małocząsteczkowy?

Krem nawilżający z kwasem wielkocząsteczkowym czy z kwasem małocząsteczkowym?

Niektórzy producenci stosują w produktach kwas wielkocząsteczkowy (HMW), który tworzy na powierzchni skóry film ochronny, który przyciąga wodę, wygładza i działa zmiękczająco. Na rynku dostępne są również produkty z kwasem małocząsteczkowym (LMW), które przenikają głębiej, stymulując tkanki do produkcji kolagenu. Kwas z małymi cząsteczkami działa również ujędrniająco, ponieważ dociera głębiej do skóry.

Który jest lepszy? Trudno powiedzieć, ponieważ obie substancje są skórze potrzebne – jedna działa na zasadzie okluzyjno-ochronnej, druga mocniej nawilżająco. Niektórzy producenci stosują w produktach kosmetycznych kwas średniocząsteczkowy, który stymuluje naturalne reakcje obronne skóry i niweluje szorstkość naskórka oraz kwas ultramałocząsteczkowy, który działa łagodząco na wszelkiego rodzaju podrażnienia i odbudowuje barierę hydrolipidową. W idealnym przypadku produkt zawiera różne warianty substancji, kompleksowo nawilżając skórę.

Jak wybrać dobry krem z kwasem hialuronowym?

Krem nawilżający powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb Twojej skóry. Aby zatrzymać dostarczone nawilżenie, warto zastosować również preparat z zawartością skwalanu, ceramidów czy naturalnego olejku, które stworzą barierę zapobiegającą uciekaniu wilgoci z naskórka.

Jeśli krem nawilżający z kwasem hialuronowym ma składzie dodatkowe substancje uszczelniającą płaszcz hydrolipidowy, które nie zatykają porów, to prawdopodobnie znalazłaś ideał. Pod krem możesz zastosować również serum z kwasem hialuronowym, który zmaksymalizuje nawilżające działanie sunstancji. Inne składniki do walki z suchością skóry to m.in. mocznik, gliceryna, kwas mlekowy, kolagen, elastyna, aminokwasy i aloes.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*