Jak wygląda praca lektora?

Dla wyjaśnienia nie chodzi nam wcale o nauczyciela języków obcych, których również nazywa się lektorami, a o osoby, które na co dzień zajmują się nagrywaniem swojego głosu w różnych celach. Praca ta wymaga specjalnych umiejętności, o których opowiemy więcej w poniższym wpisie, ale z pewnością umożliwia nieustający rozwój dzięki kolejnym wyzwaniom w postaci projektów do zrealizowania. Dzisiejszy artykuł chcemy przedstawić w formie ciekawostki, dlatego tym bardziej zachęcamy do czytania.

Czego potrzebuje lektor?

Można wymienić wiele cech i zdolności, które powinny charakteryzować dobrego lektora, ale z pewnością będzie to pewność siebie. Trzeba panować nad swoimi emocjami, w tym również strachem, które mogą osłabić efekty pracy nad wieloma nagraniami. Jednak warto także zacząć od kompetencji jakie potwierdzają między innymi szkoły teatralne. Wykształcenie aktorskie zdecydowanie pomaga, a także jest mile widziane wśród lektorów, ze względu na wytrenowaną dykcję oraz sam sposób mówienia. Na pewno zauważyłeś, że profesjonalni aktorzy, których spotkasz między innymi w teatrze potrafią mówić niekiedy bardzo szybko, a jednocześnie wyraźnie i zrozumiale. To właśnie jedne z wielu umiejętności, które posiadają osoby wykwalifikowane w kwestiach mówienia i przedstawiania.

Jednak prawidłowe mówienie i donośny głos to nie wszystko, ponieważ trzeba też wyróżnić się czymś charakterystycznym. Być może wrodzony niski głos albo naturalnie występująca chrypka sprawią, że nadasz się idealnie do reklamy o specyficznej tematyce. W ten branży potrzeba wielu rozmaitych głosów, które przydadzą się nie tylko do czytania dialogów w filmie, ale również odważnych spotów reklamowych, które przede wszystkim mają przyciągnąć uwagę widzów. Na pewno przydatne okazują się różne umiejętności, które lektor potrafi przekształcać i modyfikować na potrzeby zleceniodawcy, co czyni go bardziej uniwersalnym.

Jak i gdzie można pracować?

Tutaj również można by wymieniać w nieskończoność, ponieważ pomysły pojawiają się z dnia na dzień i to coraz bardziej innowacyjne. Jednak można wymienić kilka propozycji, które należy do zadań specjalnych lektora. Warto zacząć od faktu, że najczęściej próbki jego możliwości można znaleźć w banku głosów lektorskich, gdzie znajdziesz zarówno głosy damskie, męskie, jak i dziecięce. Każde z nich mogą okazać się przydatne na potrzeby spotów reklamowych w telewizji, radiu czy też internecie. Najczęściej są one wykorzystywane właśnie w celach marketingowych, by wzbudzić w odbiorach konkretne emocje i zamierzoną reakcję kupna produktu lub skorzystania z danej usługi.

Z drugiej strony lektorów można spotkać przy pracach nad filmami, które są animowane i potrzebują podkładu głosowego lub w czasie tłumaczenia zagranicznych produkcji. Jest to o wiele bardziej zaawansowana praca i wymaga sporego doświadczenia w tej branży, dlatego najpierw trzeba sobie zapracować na podobne osiągnięcia. Jeszcze innym pomysłem jest podkładanie głosu do zapowiedzi telefonicznych lub komunikatów w galeriach handlowych, by umilić zwiedzającym czas albo poinformować klientów o różnych promocjach czy wydarzeniach. Uogólniając, można stwierdzić, że praca lektora polega głównie na przekazywaniu informacji w określony sposób, gdzie musi wykazać się swoimi umiejętnościami, a przy tym trzymać się wytycznych zleceniodawcy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*