Jak zadbać o buty jesienią?

Dotyczy to zarówno pań, jak i panów, którzy jesienią pragną wyciągnąć z pudełek swoje ulubione botki, eleganckie buty, kozaki i wiele innych, które przez kilka miesięcy czekały na swój powrót. Najczęściej mamy do czynienia z butami skórzanymi lub zamszowymi, dlatego skupimy się na pielęgnacji obu rodzajów materiałów. Również o dbałość powinieneś zadbać przy zakupie nowego obuwia na jesień, dlatego radzimy dokładnie zapoznać się z naszym dzisiejszym wpisem.

Podstawa estetyki buta – pielęgnacja

Nie można oczekiwać, że Twoje świeżo zakupione buty będą przez kilka sezonów wyglądały równie znakomicie jak na początku, jeśli nie zdecydujesz się o nie zadbać. Jak wspomnieliśmy w nagłówku pielęgnacja obuwia to podstawa, dzięki czemu but przez dłuższy okres czasu będzie prezentował się estetycznie, a także stanie się bardziej odporny na uszkodzenia, zabrudzenia, działanie soli i wilgoci.

Wszystko to czeka nas zarówno jesienią, jak i zimą, które potrafią być bezlitosne dla naszego obuwia. Zatem jeśli nie zależy Ci na kupnie kilku nowych par butów na jesień i chciałbyś założyć swoją ulubioną parę, przejdź do następnej części artykułu.

Zasady pielęgnacji butów skórzanych

Zaczniemy nasz poradnik od obuwia skórzanego męskiego i damskiego, które nie wymaga szczególnych rytuałów pielęgnacji, a wystarczy w zasadzie je wypastować. Jednak jak się okazuje jest to czynność, którą należy wykonać dokładnie i w odpowiedniej kolejności.

W takim razie trzeba zacząć od oczyszczenia butów z kurzu, błota i innych zabrudzeń za pomocą szczotki do obuwia albo szmatki. Następnie można przejść do nałożenia na skórę specjalnej pasty, której konsystencja powinna być gęsta i jednolita. Pozostałe bardziej płynne preparaty nadają się do obuwia wykonane ze sztucznej skóry i materiałów skóropodobnych czy innych tekstyliów.

Kolejno powinieneś dokładnie i równomiernie rozprowadzić pastę na powierzchni całego buta za pomocą szmatki. Trzeba rozetrzeć ją w całości, ponieważ wszelkie pozostałości mogą być mocniej widoczne i zbierać na sobie zabrudzenia. Po wypolerowaniu obuwia skórzanego można dodatkowo zabezpieczyć je woskiem, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu na wskutek opadów deszczu czy wilgoci.

Natomiast, gdy masz do czynienia ze starymi i znoszonymi butami skórzanymi, ale wprost nie możesz się z nimi rozstać, powinieneś zastosować w tym przypadku specjalne kremy lub pasty do skórzanych butów, które niwelują wszelkie rysy, przebarwienia i inne efekty uszkodzenia. Jednak zanim przystąpić do pastowania lub kremowania, dobierz odpowiedni odcień, by pasował do Twoich butów, a następnie postępuj według instrukcji na opakowaniu.

Zasady pielęgnacji butów zamszowych

Ten rodzaj obuwia prezentuje się bardzo efektownie, aczkolwiek jest bardzo podatny na zabrudzenia, zarysowania i ogólne zużycie, dlatego koniecznie trzeba o nie regularnie i dokładnie dbać, dzięki czemu unikniesz ich uszkodzenia. Podobnie dzieje się z materiałem nubuku, który jest pochodnym wykończeniem obuwia.

Dla ich prawidłowej pielęgnacji wystarczy Ci szczotka do czyszczenia zamszu z miękkim włosiem, flanelowa szmatka, ocet spirytusowy, gumka do ścierania oraz preparat do czyszczenia zamszu i nubuku. Na sam początek należy, podobnie jak w przypadku butów skórzanych, oczyścić powierzchnię buta z kurzu i zabrudzeń za pomocą miękkiej szczoteczki. W razie pojawienia się jakichkolwiek zarysowań można spróbować na sucho zetrzeć je gumką do mazania.

Z kolei, gdy na Twoich butach pojawiły się tłuste plamy, powinieneś delikatnie nasączyć szmatkę octem, a następnie lekko przetrzeć poszczególne miejsca, a sam zobaczysz, że efekt będzie zauważalny po pierwszym użyciu. Wszystko za sprawą octu, który oprócz usuwania trudnych zabrudzeń, dodatkowo wpływa na wzmocnienie koloru zamszu czy nubuku.

Dopiero na koniec po ostatecznym przetarciu można przejść do nałożenia specyfiku do impregnacji obuwia, który go zakonserwuje i zabezpieczy przed kolejnymi uszkodzeniami, a Twoje buty będą w pełni przygotowane na nadejście jesieni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*