Jak zmotywować swoich pracowników?

Warto zdawać sobie sprawę, że na dobre wyniki firmy wpływają przede wszystkim ludzie – pracownicy, którzy dokładają wszystkich sił, aby zobowiązania były wykonane jak najlepiej oraz terminowo. I co najważniejsze, nie chodzi tu tylko i wyłącznie o posiadaną wiedzę, doświadczenie, czy wykształcenie – ogromne znaczenie ma także motywacja i odpowiednie, pozytywne nastawienie do wykonywanej pracy. W jaki sposób można je poprawić? Jakie narzędzia motywacji mogą okazać się przydatne i skuteczne?

Pytaj, rozmawiaj, doceniaj

Dobra komunikacja pomiędzy szefem, a pracownikiem to zawsze klucz do sukcesu. To ważne, aby osoby, z którymi współpracujemy były w kontaktach z nami swobodne i otwarte, nie obawiały się wyrażać szczerych opinii, prosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii, albo o wsparcie w przypadku ewentualnych problemów. Warto pytać ich o zdanie, rozmawiać nie tylko o pracy, ale także o życiu prywatnym, a przede wszystkim doceniać – chwalić choćby miłym słowem, komplementem, wyrażeniem uznania za dobrze wykonany projekt, czy prezentację.

Zadbaj o odpowiednią atmosferę w firmie

Zdecydowanie chętniej chodzimy do pracy, jeśli panuje w niej miła, przyjacielska atmosfera. Warto dbać choćby o takie drobiazgi, jak wspólne chodzenie na kawę, czy lunch. Aby jeszcze lepiej zapoznać ze sobą pracowników, warto też co jakiś czas zorganizować jakieś wspólne wyjście – spotkania integracyjne, wyjazdy, czy nawet krótkie wypady po pracy, na przykład na kolację, albo karaoke.

Nagradzaj i wyrażaj wdzięczność

Chyba każdy czuje się bardziej zmotywowany do pracy, jeśli może liczyć na dodatkowe benefity, premie, czy bonusy. Zdecydowanie warto podarować swoim pracownikom przy okazji świat, czy innych ważnych wydarzeń w ciągu roku lub po prostu cyklicznie, karty podarunkowe i upominkowe, z których mogą skorzystać w wybrany przez siebie sposób – w sklepach stacjonarnych lub poprzez zakupy internetowe. To wspaniała niespodzianka i forma uznania, która zdecydowanie pozytywnie wpływa na morale i entuzjazm pracowników.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*