Jak zostać lektorem audiobooków?

Głosy lektorskie są coraz bardziej popularne w Polsce, a ilość osób, która z chęcią podłożyłaby swój wokal, zwiększa się. Jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ chętnych wciąż przybywa a co za tym idzie, trudno przebić się ze swoim głosem dalej.

Czym właściwie zajmuje się lektor?

Podkłada on swój głos pod reklamy, spoty telewizyjne oraz radiowe, udziela się w filmach, serialach, audiobookach i e-bookach. Książki częściej pojawiają się w wersji nie tylko papierowej, ale już audiobookowej, gdzie zapotrzebowanie na lektorów zwiększa się. Pierwszym właściwym krokiem jest, aby pozostawić swoje nagranie w banku głosów, gdzie specjaliści ocenią Twoje umiejętności. Od nich także będzie zależało, czy zechcą Cię do swojego zespołu. Dlatego warto znaleźć takie studio, które chętnie sprawdzi Twoje nagranie. To właśnie przyszli pracodawcy, kontaktują się z bankiem głosów w odnalezieniu odpowiedniego kandydata. Kluczowym punktem jest to, aby przełamać się i zrobić ten pierwszy krok, jeśli uważamy, że nasz głos naprawdę się nadaje do tej pracy. Lektor audiobookowy, jak sama nazwa mówi, zajmuje się przedstawieniem historii w wersji dźwiękowej. Zaczerpniętej najczęściej z książki lub bajki.

Jaki jest lektor idealny?

Lektor w audiobookach ma bardzo kluczowe zadania. To on jest odpowiedzialny za to, jak przestawi daną historię i jak ona będzie zrozumiała dla innych. Od niego zależy jej interpretacja i to jakie nada jej emocje, ton, dynamikę i odgłosy. Jednak nie może być to przedstawione zbyt nadmiernie, ponieważ zostanie odebrana zupełnie inaczej niż był tego zamiar. Doby lektor ożywi każdą historię, nawet tą najgorszą. Z kolei zły może zepsuć tą najlepszą. Dlatego ważne jest, aby posiadać odpowiednią intonację, barwę głosu i dykcję. Głos ten będzie idealnym, jeśli nie będzie zbyt wysoki, ani zbyt niski. Ponadto dobrze, jeśli będzie posiadał cieplejszą barwę, z którą można właściwie zrobić wszystko. Osobowość także się liczy –  umiejętność interpretacji, kreatywność i wyczucie to dodatkowe pomocne cechy. To tylko parę z nich, które głównie będą się liczyć na początku drogi w byciu lektorem audiobooków.

Jak wyglądają zarobki lektora audiobooków?

Zarobki początkującego lektora uzależnione są najczęściej od godziny nagrania. Należy pamiętać, że nie jest to stawka za godzinę siedzenia w studio, ale za ilość nagranego materiału.  Tutaj zarobek waha się w granicy  150-250 zł/h netto dla osoby, która dopiero co zaczyna swoją przygodę z tą pracą. Jak wiadomo wraz z doświadczeniem oraz talentem lektora zwiększa się to w późniejszym okresie.

Warto przełamać się i spróbować swoich sił jako lektor audiobooków. Może właśnie to będzie zajęcie specjalnie dla Ciebie, w którym będziesz czuł się jak ryba w wodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*