Jak zostać lektorem?

Głosy lektorskie coraz częściej wykorzystywane są nie tylko do czytania dialogów w filmach lub serialach, ale występują także w innych dziedzinach. Lektora możemy spotkać na przykład w audio przewodnikach, reklamach czy w komunikacji miejskiej. Tak szybko rozwijająca się branża powoduję, że wiele osób myśli o karierze lektora, jednak niełatwo jest nim zostać.
Co zatem może pomóc w zdobyciu tego zawodu?

Głos
To podstawowe narzędzie pracy lektora, od którego może zależeć, osiągniecie sukcesu. Ważna jest barwa głosu. Szczególnie cenione są osoby, posiadające niski, ciepły głos. Ważna jest także dykcja. Lektor nie może seplenić lub nie wypowiadać danych głosek, np. „r”. Musi mówić naturalnie, a równocześnie bardzo wyraźnie. Nie spieszyć się oraz odpowiednio akcentować słowa. Według specjalistów lektor powinien być też dobrym aktorem, który będzie umiał wczuć sięw czytane kwestie.

Wykształcenie
Pomimo że nie jest ono szczególnie wymagane, to jednak warto je posiadać. Wielu kandydatów na lektora ukończyło szkołę teatralną lub filmową. Uprawiając zawód lektora, możesz mieć zupełnie inne wykształcenie, jednak szanse będą większe, gdy kandydat posiada ukończony choćby kurs z poprawą dykcji oraz emisją głosu.

Języki obce
Jak w każdym zawodzie, języki obce są mile widziane. W pracy lektora mają też ważne znaczenie, pod kątem wypracowania akcentu oraz prawidłowego czytania nazwisk, nazw własnych lub tytułów. Pozwoli to zniwelować możliwość ewentualnych pomyłek. Ponadto znajomość języków, pozwala na możliwość bycia głosem nie tylko polskim, ale również zagranicznym.
W przypadku dużej konkurencji, zdolności lingwistyczne lektora mogą mieć duży wpływ na jego angaż w branży.

Pierwsze kroki
Dobrym kierunkiem, będzie zaprezentowanie swojej osoby dla potencjalnych pracodawców. W tym celu warto stworzyć swoje lektorskie „portfolio”, w którym znajdą się próbki naszego głosu w różnych sytuacjach. Na przykład jako ścieżka dialogowa do filmu fabularnego, jako podkład do reklamy, czy jako audiobook. Próbki powinny zostać wykonane profesjonalnie, co pozwoli na większą wiarygodność w oczach przyszłych pracodawców. Następnie pozostaje poszukanie odpowiedniego banku głosów w internecie i umieszczenie w nim swojego nagrania.

Dla początkującego lektora istnieję wiele innych możliwości, by zdobyć swoje pierwsze szczeble kariery niż bank głosu. Jednakże taka droga jest najbardziej skuteczna. Przyszli pracodawcy najczęściej kontaktują się z bankami, gdy szukają odpowiedniego głosu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*