Jakich produktów unikać w trakcie odchudzania?

Dieta potrafi być bardzo wymagająca, a przede wszystkim pełna wyrzeczeń i ograniczeń, ale z myślą o pożądanym efekcie. Dzisiaj przedstawimy listę produktów, których nie powinno znaleźć się zbyt wiele lub wcale w Twojej codziennej diecie. Ich wyeliminowanie czy ograniczenie pozwoli Ci osiągnąć szybsze rezultaty w połączeniu ze zdrowym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną.

Wysokokaloryczne produkty

Mowa tutaj o tłustych serach, mlekach czy innych produktach mlecznych i wyrobów podobnych, które bogate są w duże ilości kalorii. Jak łatwo można się domyśleć wprowadza to do codziennej diety dodatkowe kalorie, które można by zastąpić innymi – bardziej wartościowymi. Łatwym rozwiązaniem będzie zatem kupowanie produktów o zmniejszonej kaloryczności, jak na przykład jogurt naturalny zamiast śmietany 12% lub 28% albo odtłuszczone mleko.

Tłuste mięsa

Mamy na myśli przede wszystkim baraninę, gęsinę, wieprzowinę czy mięso kaczki, które są mocno tłuste. Oczywiście, można zjeść je od czasu do czasu w niewielkich ilościach, ale zdecydowanie lepiej zastąpić je nieco chudszymi mięsami, które nadal są cennym źródłem białka i żelaza. Najczęściej wybierane jest mięso drobiowe, indycze, cielęce lub królik, a także szczerze polecamy wybór ryb morskich i słodkowodnych. Będą one świetnym zamiennikiem i jednocześnie kolejnym produktem bogatym w witaminy, minerały, a przede wszystkim tłuszcze omega-3.

Słodycze i przekąski przetworzone

To największe zło i przynęta dla wszystkich osób będących na diecie, ponieważ najtrudniej jest oprzeć się właśnie ulubionym ciastkom, pysznym batonikom czy też chipsom w czasie meczu. Niestety z tego również powinieneś zrezygnować, jeśli zależy Ci na szybkim i skutecznym zrzuceniu zbędnych kilogramów. Podjadanie w międzyczasie i robienie sobie tzw. „cheat meal” w ciągu tygodnia jest bardzo zdradliwe, ponieważ dostarczamy naszemu organizmowi cukru w postaci prostej i innych wzmacniaczy smaku, po czym znowu przestajemy je jeść, a ochota na nie dalej rośnie.

W tym przypadku najlepiej jednak odmówić sobie słodyczy i innych przekąsek na dłuższy czas, aby faktycznie móc się od nich odzwyczaić. W zamian możesz dostarczać sobie innych przyjemności w postaci zdrowych przekąsek – owoce, warzywa w postaci surowej lub podpiekanej, sałatki owocowej, jogurtu naturalnego z musli czy innych pomysłów na szybkie dania do chrupania, których przepisów znajdziesz od groma na różnych blogach kulinarnych i forach internetowych.

Kolorowe napoje

Oto następna pokusa nie warta grzechu, gdyż są to wyłącznie cukry proste, podobnie jak w przypadku słodyczy. O wiele lepiej będzie, jeśli napijesz się zwykłej niegazowanej wody lub lekko gazowanej, by ugasić swoje pragnienie. Należy kompletnie też zrezygnować z napojów energetycznych czy typowych dla sportowców – te również są dość kontrowersyjną sprawą w kwestii diety.

Dużo lepiej i zdrowiej poczujesz się, kiedy sam przygotujesz dla siebie sok wyciskanych ze świeżych, sezonowych owoców albo koktajl czy smoothie. Możliwości kombinacji jest naprawdę wiele, a wystarczy zaczerpnąć wiedzy w internecie, by przekonać jak wspaniała, kolorowa i smaczna potrafi być dieta.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*