Jakie cechy powinien mieć profesjonalny lektor?

Skupmy się ponownie na modnym dotychczas zawodzie lektora, który ma szansę pracować w różnych branżach. Jednak nie każdy może i nadaje się do nagrywania głosu, o czym przekonacie się czytając dzisiejszy artykuł. Dowiesz się od razu jakimi cechami powinien wyróżniać się lektor idealny.

Specyficzny głos

Niezaprzeczalnie powinien posiadać wyjątkowy i niebywały głos. W tym przypadku liczą się między innymi: barwa, intonacja, odmiana, dynamika czy też akcent. Przede wszystkim, gdy mowa o nagraniach w języku polskim, trzeba dobrze posługiwać się mową ojczystą. Nie mogą zdarzać się pomyłki, zdania powinny być dobrze zaakcentowane, a głos wyraźny i czysty. Wszystkie te detale mogą wpłynąć na skuteczność, a tym samym karierę lektora. Warto jednak się podszkolić i nauczyć poprawnej modulacji głosu, gdyż na przykładzie cennika RPM można zauważyć, że wynagrodzenie wcale nie należy do najniższych, biorąc pod uwagę możliwości podczas nagrywania.

Poza formalnymi kryteriami, Twój głos powinien być specyficzny i inny niż wszystkie. W przeciwnym razie Twoje szanse maleją, gdyż konkurencja może być silniejsza od Ciebie. Najważniejszy jest pomysł na siebie, o czym również wspomnimy w dalszej części.

Cierpliwość

Oto kolejna niezbędna cecha, bez której nie dasz rady pracować jako lektor. Niekiedy zdarza się kilka dni przestoju podczas montowania albo też zwyczajnie nie pojawiają się żadne nowe zlecenia, zatem nie można się załamywać i trzeba cierpliwie czekać, gdyż jest to branża specyficzna, a praca nad jednym projektem może zajmować kilka miesięcy. Poza tym musisz liczyć się z potrzebą powtarzania scenek i odgrywania ich na nowo w różnych wersjach bądź poprawiając swoje błędy.

Niestety możesz mieć do czynienia z jedną kwestią nawet przez kilkanaście godzin, a konieczne jest nagranie jej w perfekcyjnych warunkach. Zatem cierpliwość do Twój klucz do sukcesu, gdyż musisz liczyć się ze żmudną i wyczerpującą pracą.

Kreatywność

Zdarzają się także zlecenie, kiedy Twój pracodawca daje Ci wolną rękę i czeka na Twoje pomysły. To bardzo dobra okazja do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Dzięki temu być może w przyszłości częściej będziesz miał taką swobodę tworzenia, co dla lektora jest bardzo ważne i potrzebne. Jednak trzeba wykazać się pomysłowością zarówno pod względem samej formy przedstawienia, jak i marketingowego punktu widzenia. Najczęściej lektorzy współpracują z twórcami reklam, gdzie można popisać się głosem i stworzyć między innymi ciekawą grę słów, która przypadnie odbiorcom do gustu. Zatem jako lektor możesz zostać poproszony o pomoc, a wówczas warto zabłysnąć i wykorzystać wszystkie swoje umiejętności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*