Język polski – ciekawostki, które warto znać!

Język polski jest trudny, o czym najbardziej mogą przekonać się obcokrajowcy, podejmujący jego naukę. Jest językiem fleksyjnym, operującym rozbudowaną fleksją w zakresie morfologii. W języku polskim akcent pada zwykle na drugą sylabę od końca, a w zdaniu przeważa szyk – podmiot orzeczenie dopełnienie.

Język polski ma obecnie największą liczbę użytkowników wśród przedstawicieli słowiańszczyzny zachodniej i jest drugim językiem słowiańskim pod względem powszechności używania. W dzisiejszych czasach coraz mniej osób posługuje się gwarą, z tego względu w całej Polsce większość ludzi komunikuje się standardowym językiem polskim.

Język polski – fakty, mity i ciekawostki

Język polski stale się rozwija, jednak przez lata powstała wokół niego również wiele mitów. Jeżeli tak jak u większości Polaków, język polski jest Twoim pierwszym językiem, warto poznać go nieco bliżej. Z tego względu poniżej znajdziesz fakty, mity i ciekawostki, o których być może nie masz pojęcia!

  • Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi

Oczywiście większość z tych osób mieszka w Polsce, jednak dosyć duże społeczności posługujące się tym językiem można znaleźć również m.in. w Kanadzie, USA, wielkiej Brytanii, Białorusi, Brazylii czy Argentynie. Jednak w dzisiejszych czasach ze względu na dużą migrację ludności po świecie, osoby mówiące po polsku możesz spotkać praktycznie wszędzie. Pochodzisz z innego kraju niż Polska, ale chcesz nauczyć się płynnie mówić po polsku? Wybierz książki do nauki języka polskiego dla obcokrajowców!

  • Historia języka polskiego

W piątym i czwartym tysiącleciu p.n.e., między Europą Środkową a Azją Centralną żyły plemiona mówiące językiem, po którym nie zostały żadne ślady w piśmie. Język ten nazywamy praindoeuropejskim. Zdecydowana większość języków europejskich ma swoje korzenie właśnie w tym języku. Dla przykładu możemy przyjrzeć się polskiemu wyrazowi „matka”, który ma swoje podobne odpowiedniki w innych językach. Niemieckie „Mutter”, rosyjskie „mat”, perskie „madar” czy łacińskie „mater” ma wspólne źródło w języku praindoeuropejskim – mehter.

  • Polski alfabet

Polski alfabet składa się z 32 liter i opiera się na alfabecie łacińskim. Według badań przeprowadzonych na świecie przez niezależne źródła, język polski zaliczono do grona jednych z trudniejszych języków. Warto wiedzieć, że W 1475 roku we Wrocławiu powstał pierwszy polski druk, zawierał on trzy modlitwy katolickie. Wydarzenie to miało miejsce 35 lat po wynalezieniu druku przez Gutenberga.

  • Rozwój języka polskiego

Polacy mają skłonność zarówno do zdrabniania różnych słów, jak i do tworzenia nowych wyrazów. W obecnych czasach kiedy rozwój techniki upowszechnił korzystanie z internetu, powstaje bardzo wiele nowych słów i wyrażeń. Przykładem tej nowomowy mogą być zaczerpnięte z internetu słowa: jutuber czy influencer. Polacy lubią również zdrabniać wyrazy w zdaniach np. kawa z mleczkiem czy herbata z cytrynką. Bardzo często również wymyślamy wiele zdrobnień dla pełnych imion takich jak Aleksandra czy Jakub.

Język polski jest bardzo bogaty oraz pełen ciekawostek. Oczywiście nie przedstawiliśmy ich wszystkich jednak mam nadzieje, że rozbudziliśmy Twoją ciekawość w poszukiwaniu nowych informacji dotyczących tego języka. Język polski jest trudny, ale jego nauka może stać się wspaniałą przygodą!

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*