Klimatyzator czy klimator – czym się różnią?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych urządzeń służących do obniżania temperatury we wnętrzu naszych domów czy mieszkań. Przydają się one zwłaszcza podczas letnich upałów, kiedy to wysokie temperatury skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jako przykłady takich sprzętów można wskazać klimatyzatory oraz klimatory. Jakie występują między nimi różnice? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzatory to urządzenia, których system działania opiera się na odprowadzeniu na zewnątrz ciepłego powietrza znajdującego się w pomieszczeniu przy jednoczesnym schłodzeniu tego, które jest wewnątrz budynku. Klimatyzator może być zainstalowany na stałe – na przykład na ścianie pod sufitem. Istnieje także szansa zaopatrzenia się w sprzęt mobilny, który przenosi się z miejsca na miejsce.

Jakie są główne zalety klimatyzatorów?

  • długa żywotność,
  • wysoka efektywność działania,
  • wyposażenie w dodatkowe funkcje – na przykład opcję ogrzewania otoczenia,
  • nieskomplikowana konserwacja,
  • intuicyjna eksploatacja.

Klimator – co to takiego?

Klimator (klimatyzer) jest natomiast ulepszoną odmianą wentylatora o niewielkich gabarytach. Dzięki temu świetnie nadaje się do schładzania małych pomieszczeń znajdujących się w naszych domach czy mieszkaniach. Ponadto odpowiada on za utrzymywanie odpowiedniej wilgotności. Klimator to urządzenie charakteryzujące się dość prostą budową oraz nieskomplikowanym sposobem działania. Powietrze jest chłodzone za pomocą wody, wkładu chłonącego oraz filtrów. Trzeba jednak podkreślić, że klimator tylko nieznacznie obniża temperaturę w miejscu, w którym się znajduje. W tym kontekście zdecydowanie góruje nad nim klimatyzator.

Jakie są najważniejsze atuty klimatora?

  • cicha praca,
  • przystępna cena,
  • mobilność każdego modelu,
  • mały pobór prądu,
  • jednoczesne nawilżanie powietrza.

Klimatyzator i klimator – podsumowanie

Czy wiesz już teraz, na które z urządzeń się zdecydujesz? Twoją uwagę bardziej przyciągnął klimatyzator czy jednak klimator? Decyzja, jaką podejmiesz w tym zakresie, musi być dopasowana do Twych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań względem tego sprzętu. Zwróć uwagę również na efekt, jaki chcesz osiągnąć. Nie bez znaczenia są także czynniki takie, jak: cena, producent, jakość, solidność wykonania oraz wydajność. Taki zakup to inwestycja na lata, którą warto wieloaspektowo rozważyć, aby później nie żałować.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*