Książki dla najmłodszych – czy warto inwestować w literaturę dziecięcą?

Książeczki dla najmłodszych dzieci to z pewnością dla wielu z nas zbędny wydatek, który tak naprawdę nie wiąże się z żadnymi korzyściami. Prawda jest jednak zupełnie inna. To właśnie małe, kolorowe i krótkie książeczki pozwolą najszybciej rozwinąć nasze maleństwo w wielu obszarach. Dlaczego warto postawić na te proste książeczki?

Czytanie od najmłodszych lat – podstawowe zalety

Książeczki dla dzieci? Na pierwszy rzut oka to wydatek, który śladem innych niepotrzebnych gadżetów kosztuje za dużo i w długim okresie będzie po prostu leżeć i zwiększać ogólne poczucie bałaganu w dziecięcym pokoju.

Jeśli jednak dokładniej przeanalizujemy ideę czytania od pierwszego roku życia, szybko zdamy sobie sprawę z tego, że jest w tym dużo głębszy sens. Już od lat naukowcy starali się znaleźć uzasadnienie dla propagowania czytania dzieciom od najmłodszych lat. Nie powinno nas zdziwić, że wynik badań potwierdza potrzebę takiego działania. Wczesne czytanie dzieciom niesie za sobą szereg korzyści, takich jak stymulowanie koncentracji u dzieci, szybsze poznawanie nowych słów i bardziej efektywna nauka mówienia. 

To jednak tylko praktyczne podejście do tematu czytania książek od najmłodszych lat. Nie zapominajmy o uczuciowej sferze tego rytuału. Czytanie dziecku to aktywność realizowana wspólnie, z matką, ojcem lub całą rodziną. To czas, które bardzo brakuje w ferworze codziennych obowiązków. A to właśnie tego czasu dziecko bardzo potrzebuje, by czuło się szczęśliwe i bezpieczne. 

Nie widzimy efektów naszych wieczornych starań? Czytanie to inwestycja w przyszłość

Pierwsze miesiące życia i regularne czytanie książeczek może nie przynosić żadnych krótkoterminowych efektów. Zdarza się więc, że na takim właśnie etapie zarzucamy pomysł dalszego czytania dziecku i skupiamy się na innych, przyjemniejszych dla nas aktywnościach.

Warto pamiętać, że regularne, codzienne czytanie książeczek to inwestycja długoterminowa, która nie zaowocuje natychmiastowymi efektami, ale pozwoli zauważalnie przyspieszyć proces rozwoju emocjonalnego dziecka. Po roku zauważymy, że dziecko, z którym czytaliśmy każdego wieczoru, znacznie szybciej łapie nowe słówka, poznaje po obrazkach konkretne przedmioty i zdarzenia, a także potrafi skoncentrować się na danym działaniu. Nawet pozornie proste czytanki pozytywnie stymulują dziecko i pozwolą nam w przyszłości cieszyć się pozytywnymi efektami naszej konsekwencji.

Jak wzbudzić zainteresowanie książkami u dziecka?

Czy zainteresowanie dziecka książeczkami to duże wyzwanie? To zależy od okresu życia dziecka, w którym rozpoczniemy taką aktywność. Zdaniem ekspertów im szybciej rozpoczniemy nasz rytuał wspólnego czytania, tym szybciej dziecko przyzwyczai się do dobrego samopoczucia związanego z tą aktywnością i tym chętniej będzie spędzało czas przed czytanką.

Jeśli przez pierwsze lata życia nie stosowaliśmy takich aktywności, dziecko nieprzyzwyczajone do tego niechętnie będzie podchodziło do takich innowacji. Pamiętajmy też o tym, by dostosować specyfikę książeczki do wieku dziecka. Na samym początku książeczki kontrastowe są idealnym rozwiązaniem. Z czasem wprowadzamy kolejne, wypełnione już kolorowymi obrazkami pozycje, które metodycznie zawierać będą coraz więcej treści – jak oparte na prawdziwej historii Dziadek i niedźwiadek.

Pucio – ulubiony towarzysz w rozwoju naszej pociechy

Zastanawiamy się, jaka seria książeczek dla dzieci będzie najlepsza? W dzisiejszych czasach to duże wyzwanie głównie ze względu na fakt, że na rynku dostępnych jest naprawdę wiele propozycji.

Jeśli jednak przynajmniej raz spróbowaliśmy zapoznać się z serią o Puciu, doskonale wiemy, że jest to seria, która zostanie z nami na dłużej. Książeczki o małym chłopczyku Puciu i jego rodzinie dostosowane są do każdego etapu rozwoju dziecka. Co robi Pucio to przykład książeczki dla najmłodszych dzieci. Jeśli nasza pociecha w większym stopniu potrafi skupić się na treści, możemy zainwestować w bardziej rozbudowane warianty, jak na przykład Pucio na wakacjach czy Pucio na wsi. Nie ma wątpliwości, że będzie to doskonała rozrywka dla całej rodziny i niejednokrotnie będziemy wraz z dzieckiem wracać do przygód tytułowego Pucia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*