Łosoś i jego magiczna moc

To jeden z popularniejszych gatunków ryb, który dość często gości na polskich stołach i to pod różną postacią. Dzisiaj skupimy się głównie na zaletach spożywania łososia, jego właściwościach zdrowotnych oraz sposobach przyrządzania, by smakował smacznie za każdym razem.

Co ma w sobie łosoś?

Na początku warto przedstawić naszego głównego bohatera, który większość swojego życia spędza w morzu, aczkolwiek w czasie trwania tarła przemieszcza się w kierunku rzecz. Można zatem powiedzieć, że jest to ryba dwuśrodowiskowa, gdzie wyróżniamy jej trzy główne odmiany: łosoś norweski, łosoś bałtycki i łosoś hodowlany. Ten ostatni można z łatwością rozpoznać przez nienaturalnie różowawy kolor, natomiast najbardziej polecamy zwyczajną odmianą łososia norweskiego.

Teraz przejdźmy do jego podstawowych zalet, które wyróżniają go spośród innych ryb. Po pierwsze, mowa o tłustości, która tym razem powinna nas cieszyć zamiast martwić. Łosoś zawiera w sobie cenne kwasy omega-3 i omega-6, które wpływają na prawidłową pracę naszego mózgu oraz wspierają funkcjonowanie układu sercowego oraz potrafią skutecznie załagodzić bóle stawów. Co więcej, warto wspomnieć, że już jedna dawka łososia potrafi dostarczyć naszemu organizmowi dzienne zapotrzebowanie na potas i jod. To szczególnie ważna informacja dla osób chorujących na tarczycę, ponieważ te minerały m.in. regulują ciśnienie oraz pracę układu nerwowego. W łososiu znajdziesz ponadto całą gamę witamin B12, B6, B1, A, E i D, a dodatkowo posiada on łatwo przyswajalne białko.

Łosoś na co dzień i od święta

Dawniej był przyrządzany na specjalne okazji, co wiązało się przede wszystkim z ceną. Natomiast dzisiaj ryba ta stała się bardziej dostępna, a czasami można nawet natrafić na specjalną okazję cenową w marketach czy innych sklepach z rybami, gdzie dostaniesz na pewno świeżą sztukę łososia. Właśnie dlatego coraz częściej można zauważyć go w przepisach domowych zarówno na zwykły obiad, jak i uroczystą kolację z gości.

Łososia można przyrządzać na mnóstwo sposobów, gdzie ryba ta nadaje się zarówno do smażenia, pieczenia, gotowania, wędzenia, jak i jedzenia na surowo. Można spożywać spokojnie jeden płat łososia na osobę i gwarantujemy, że będziesz czuł się po nich nasycony przez długi czas. Wśród dodatków do łososia znajdziesz także całą masę propozycji od ryżu i makaronów po puree warzywne i sałatki. Właśnie doskonale nadaje się on jako dodatek do sałatek, gdzie można zastosować pieczonego łososia lub wędzonego, a smak i aromat z pewnością pobudzą Twoje kubki smakowe. Jak już wspomnieliśmy rybę tą można jeść także na surowo, co najczęściej praktykowane jest przy daniach typu sushi. W kuchni japońskiej znajdziesz również dużo przepisów z wykorzystaniem łososia w wersji surowej, co nie dla każdego będzie smakowało równie wyśmienicie.

Radzimy przede wszystkim szukać i przeglądać różne pomysły z użyciem łososia, a na pewno nie pożałujesz – wręcz przeciwnie zakochasz się w jej aksamitnym smaku i pięknym aromacie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*