Mądre planowanie tygodnia

Czasami dobre samopoczucie wynika z dobrej organizacji dnia, tygodnia czy miesiąca. Nieuporządkowany harmonogram, strata czasu i życie w pośpiechu są najczęściej wynikiem nieprawidłowego planowania albo całkowitego jego braku. Naprawdę warto poświęcić chwilę czasu na zorganizowanie swojego tygodnia, żeby w trakcie tych kilku dni zyskać więcej czasu dla siebie. Sprawdź, jak to zrobić i przekonaj się jakie to może być proste, jeśli zastosujesz się do kilku naszych zasad.

Narzędzie do planowania

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, potrzebne będą Ci w tym celu konkretne narzędzia, dzięki którym zaczniesz planować swój tydzień skutecznie i wygodnie. Przygotowaliśmy w sumie dwie propozycje – pierwsza z nich to kalendarz w formie notesu, organizera, w którym po kolei zapiszesz sobie wszystkie najważniejsze informacje. Drugim pomysłem wymagającym od Ciebie większej kreatywności i pracy własnej jest tablica korkowa, na której można zawiesić plan tygodnia opracowany przez Ciebie.

Z pewnością pierwsza propozycja jest prostsza i szybsza do realizacji, ale z drugiej strony to właśnie dzięki samodzielnemu planowaniu na tablicy korkowej poprzez kolorowe karteczki i własnoręcznie ułożone notatki jesteś w stanie dopasować ten układ do swojego toku myślenia i tym samym lepiej zapamiętać. Jednak ostateczna decyzja należy już do Ciebie.

Jak zacząć planować?

Przede wszystkim należy rozpisać sobie zbliżający się tydzień od poniedziałku do niedzieli wraz z datami, żeby łatwiej było się zorganizować również w całym miesiącu. Zapewne już z góry wiesz, co będziesz robić od rana we wtorek albo wieczorem w piątek, dlatego wszystko o czym w danej chwili pamiętasz, powinno znaleźć się w konkretnym miejscu na planie.

Rozłożenie tego również w czasie godzinowym będzie bardzo wygodne, ponieważ będziesz w stanie określić jakim wolnym czasem dysponujesz w danym dniu i jednocześnie będzie to okazja do wykorzystania go w 100% poprzez przełożenie niektórych obowiązków w taki sposób, by zyskać więcej wolnego innym dniu. Prosta matematyka i wiele możliwości, o których musisz wiedzieć, by efektywnie zarządzać swoim czasem i szanować także swój czas wolny poświęcony dla siebie czy bliskich.

Bardzo dobrze jest też używać pojedynczych kolorów do poszczególnych kategorii Twoich obowiązków, które możesz podzielić przykładowo na: zawodowe, obowiązki domowe, spotkania biznesowe, czas z bliskimi i czas dla siebie. To pozwoli już na oglądowe spojrzenie jak wygląda dany tydzień i ewentualne rozplanowanie kolejnego. Również ważne jest zapisywanie hasłami, ale takimi, które będą zrozumiałe dla Ciebie. Nie polecamy rozpisywania się w kalendarzu, bo zwyczajnie staje się przez to mniej czytelny, a dużo lepiej jest odnaleźć się w krótkim i zwięzłych informacjach.

Dlaczego warto?

Zastanów się jak czasami jest trudno odnaleźć się w rzeczywistości, gdy na głowie ciąży Ci mnóstwo spraw związanych z pracą, zleceniami, domem, dziećmi, własnymi obowiązkami, a jeszcze gdzieniegdzie musi znaleźć się chwila czasu na przyjemności czy odpoczynek. Rozumiemy, że nie każdy tydzień wygląda tak samo i zdarzają się te mniej i bardziej intensywne, ale przekonaj się jak wiele czasu wolnego jesteś w stanie wygospodarować, kiedy jesteś świadomy swoich obowiązków, harmonogramy, planów i potrafisz spojrzeć na aktualny tydzień obiektywnie, a następnie wybrać dni i godziny, kiedy jest szansa na szybsze zrealizowanie swoich projektów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*