Na co zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą?

Niekiedy wiele osób, nie wie, na co warto zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą. Warto jednak przyjrzeć się kilku kwestiom, które pomogą wybrać jak najkorzystniejsze oferty dla nas. O czym zatem musimy pamiętać? W poniższym artykule dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę.

Informacje o pracodawcy

To pierwsza z kwestii, na którą warto, abyś zwrócił uwagę. Gdy mamy do czynienia z polską agencją pracy, wszelkie informacje znajdziemy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Wówczas nawet online mamy możliwość podglądu samej firmy, jak i pracodawcy. W innym przypadku musimy wspomóc się Internetem lub wyszukiwarką, aby znaleźć NIP przedsiębiorstwa i sprawdzić, czy ono istnieje. Gdy mowa o firmach zagranicznych nie zawsze mamy łatwo, aby ją zweryfikować. Nie zapomnij o opiniach innych na forum internetowym, specjalizującym się w tematyce pracy zagranicznej. Niekiedy nie prowadzą one ewidencji. Dlatego warto skorzystać z pomocy portalów z ofertami pracy za granicą. Takim serwisem może być pracujwunii.pl. Prowadzi pełną i rzetelną informację na temat samego zatrudnienia, jak i o pracodawcach. To duża dawka poradników, które przydadzą Ci się, jeśli szukasz zatrudnienia poza granicami naszego państwa.

Wynagrodzenie

To jedna z kolejnych ważnych kwestii, na które chyba najczęściej patrzymy, gdy przeglądamy oferty pracy. Dlatego należy się przyjrzeć, w jaki sposób jest ono naliczane oraz jaką przyjmuje formę. Sprawdź, czy mowa o kwocie brutto, netto, a także czy przysługują nam diety lub dodatkowy zarobek w ramach nadgodzin. Zwróć uwagę, jaka jest tygodniowa norma czasu, a więc ile będziesz pracować w ciągu tygodnia oraz w jakie dni. Warto również, abyś sprawdził, czy dostaniesz wypłatę w tygodniówkach, czy za pełny miesiąc. Niekiedy pracodawcy przyjmują dodatkowy zarobek w postaci benefitów pracowniczych, np. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, czy zapewnienie sprzętu i stroju roboczego.

Umowa o pracę

Niektóre państwa europejskie dopuszczają ustne formy umowy o pracę. Jednak, aby mieć pewność, że pracujesz w pełni legalnie oraz chcesz zabezpieczyć się, wymagaj od pracodawcy umowy pisemnej. Pamiętaj, jeśli nie znasz języka – poproś o tłumaczenie kogoś, aby zrozumieć wszystko odpowiednio i nie podpisywać czegoś, czego nie wiesz i nie rozumiesz.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*