Norman Davies – najlepsze książki znanego brytyjskiego historyka

Norman Davies jest nie tylko jednym z najbardziej znanych historyków brytyjskich, ale także jednym z najbardziej popularnych autorów bestsellerów historycznych na świecie. Szczególnie wiele uwagi poświęcił w swoich dziełach Polsce – wydane w czasie Stanu Wojennego „Boże Igrzysko” miało duże znaczenie dla życia i kultury naszego kraju, popularyzując dzieje Polski na całym świecie. Książki Normana Daviesa to zawsze fascynująca przygoda intelektualna: pisane są niezwykle żywo i barwnie. Szczególnie ciekawe jest świeże, zewnętrzne spojrzenie brytyjskiego historyka na polską historię.

Boże igrzysko. Historia Polski

„Boże Igrzysko. Historia Polski” to najbardziej znana książka o Polsce napisana poza Polską. Publiczności światowej przybliżyła nasz kraj, nam samym pozwala odkryć nowe perspektywy i nowe szczegóły. Dzięki „Bożemu Igrzysku” spojrzymy na naszą kulturę z zewnątrz, oczami cudzoziemca. Często ciekawi nas przecież, co cudzoziemcy myślą o Polsce. W wygodnej formie audiobooka lub ebooka „Boże igrzysko” pozwoli nam też na szybkie poznanie całej historii Polski od średniowiecza po współczesność, co pomoże w przygotowaniu się do sprawdzianów, matury i egzaminów.

Europa. Rozprawa historyka z historią

„Europa” uchodzi za największe dzieło Normana Daviesa, wkrótce po wydaniu stała się też wielkim światowym bestsellerem. W sposób odmienny, niż do tej pory przedstawia dzieje całego kontynentu europejskiego. Książka nie składa się z zestawu suchych dat i faktów, ale ujmuje historię Europy jako całościowy proces, często w formie eseju, felietonu i rozmyślań historycznych. Pozwala to na lepsze zrozumienie dziejów Europy i ich wpływu na współczesność. Ebook lub audiobook pomoże nam szybko, ale też dogłębnie poznać historię całej Europy.

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego

„Mikrokosmos” to barwna panorama dziejów Wrocławia. Książka zainteresuje jednak nie tylko wrocławian – na tle dziejów miasta przedstawia historię i kulturę całej Europy. Wrocław jest w niej mikrokosmosem, w którym skupia się cała europejska cywilizacja. To nowatorskie podejście do pisania i myślenia o dziejach sprawi, że ebook zainteresuje także tych, którzy na co dzień nie lubią historii.

Powstanie ’44

„Powstanie ’44” to bardzo solidna monografia przebiegu powstania warszawskiego. Unika radykalnych opinii i ocen, starając się pozostawać w sferze faktów. Interesujące jest jednak to, że wydarzenia zostały ukazane nie tylko z wewnętrznej perspektywy polskiej i warszawskiej. Powstanie przedstawione jest tu nie jako izolowane wydarzenie, ale w powiązaniu z wielką polityką światową – amerykańską, radziecką i brytyjską.

Orzeł biały, czerwona gwiazd

Książka „Orzeł biały, czerwona gwiazda” stanowi jedną z najbardziej cenionych monografii wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Analizie historyka poddane zostały nie tylko podane w układzie chronologicznym wydarzenia, ale także wielkie plany polityków, Piłsudskiego i Lenina. Książka przynależy jednocześnie do publicystki historycznej – jest napisana tak płynnie i potoczyście, że wspaniale sprawdzi się jako audiobook. Dzieło rzuca także ciekawe światło na ważne zagadnienia współczesności związane z konfliktem polsko-sowieckim, w tym na bieżące relacje polsko-rosyjskie i polsko-ukraińskie,

Zaginione królestwa

Fantastyczne, tajemnicze, zaginione królestwa to przedmiot marzeń wielu z nas – to dlatego tak dużą popularnością cieszy się literatura fantasy. Warto jednak wiedzieć, że zaginione królestwa nie są wyłącznie domeną fantastyki. Państwa, które przestały istnieć, których kultura zaginęła istnieją także w historycznej rzeczywistości. Burzliwe losy Wielkiego Księstwa Litewskiego, Aragonii i Prus przekonają nas, że historyczna prawda o „zaginionych królestwach” jest równie ciekawa, jak fantazja.

 

Norman Davies uchodzi nie tylko za wybitnego historyka, ale także za świetnego pisarza, wybitnego autora prozy historycznej. Jego książki pisane są lekko, sprawdzą się więc dobrze także jako audiobooki. W każdej z książek Daviesa przykuwają uwagę nowatorstwo i oryginalność w przedstawieniu historii.

Lista opracowana w oparciu o: Norman Davies (UpolujEbooka)

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*