Nowa praca – o co warto zapytać pracodawcę?

Gdy udało Ci się zdobyć pracę, o którą się ubiegałeś, a więc z pewnością pomyślnie przeszedłeś rekrutację do danej firmy. Nowe miejsce pracy przynosi jednak ze sobą nowe sytuacje, wyzwania oraz obowiązki. Moment, w którym dowiedziałeś się o przyjęciu Cię do pracy, ale jeszcze nie zacząłeś pracować to chwila, aby dowiedzieć się wszystkiego o swojej nowej posadzie. Na co zatem zwrócić uwagę oraz o co warto zapytać pracodawcę?

Co musisz wiedzieć, przed rozpoczęciem pracy?

Już na samym początku, gdy dowiesz się, że zostałeś przyjęty do pracy, zwrócić się do odpowiedniej osoby. Dowiesz się, kto jest odpowiedzialny za udzielanie Ci informacji, pomocy, jak i zajmuje się wszelkimi kwestiami formalnymi. Warto zatem takiej osobie przedstawić wszelkie nurtujące pytania. O co można zapytać przed pojęciem nowej pracy? Oto kilka przydatnych dla Ciebie kwestii:

  • Kiedy dokładnie rozpoczynasz swoją pracę – upewnij się, co do daty oraz godziny, a także miejsca, gdzie powinieneś się stawić. Warto również, abyś wiedział, jak będzie wyglądać Twój pierwszy dzień w pracy i czy musisz coś ze sobą zabrać.
  • Zapytaj, czy czekają Cię szkolenia lub kursy, które przygotują Cię do stanowiska oraz obowiązków, jakie będziesz wykonywać. Pamiętaj, że musisz przejść wszelkie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).
  • W jaki sposób musisz wykonywać badania lekarskie z zakresu medycyny pracy oraz w jakim terminie
  • Jakie dokumentu musisz ze sobą dostarczyć w celu podpisania umowy. Niekiedy pracodawca będzie potrzebować świadectw pracy, czy certyfikatów.

Wyjazd za granicę do pracy

Wyjazd za granicę do pracy wiąże się z jeszcze większą ilością pytań. Niekiedy, gdy docieramy na miejsce, okazuje się, że wiele kwestii nie pozostało poruszonych, a są ważne. Dlatego warto skontaktować się z pośrednikiem pracy lub bezpośrednio z pracodawcą, aby dowiedzieć się wszystkiego o Twojej nowej pracy za granicą. Wiele ofert zatrudnienia posiada pełną i rzetelną informację o warunkach pracy oraz o samym pracodawcy. Jednym z takich portali jest Pracuj w Unii. Jednak gdy już podjąłeś pracę, warto, abyś dowiedział się wszystkiego, a odpowiednia osoba rozwiała wszelkie wątpliwości. Zapytaj przede wszystkim o:

  • Zakwaterowanie – czy zapewnione masz mieszkanie lub pokój, a także, w jaki sposób dokona się opłata za nie, np. bezpośrednio potrącana z pensji. Niekiedy samodzielnie musisz opłacić mieszkanie i je znaleźć, gdy chcesz podjąć pracę za granicą.
  • Dojazd do pracy i z pracy – warto dowiedzieć się, czy dojazd do lub z pracy także zapewnia pracodawca. W innym przypadku będziemy musieli zorganizować go sami. Dowiedz się, czy w takim przypadku należy Ci się zwrot kosztów.
  • Warunki umowy – przede wszystkim musisz zapytać się o to, ile dokładnie będziesz pracować w ciągu dnia i tygodnia, czy będziesz miał możliwość przerwy, a także, w jaki sposób zostanie Ci przekazane wynagrodzenie i za jaki okres (np. co tydzień lub za miesiąc). Czy kwota, którą zarobisz wyrażana jest w wartości brutto, czy netto?. Zapytaj się również, czy musisz posiadać konto walutowe i czy w razie dłuższego zatrudnienia przysługuje Ci urlop.
  • Dokumenty – jakie dokumenty należy mieć ze sobą na taki wyjazd oraz jakie są koniecznie. Z pewnością warto zabrać dowód osobisty, prawo jazdy (jeśli posiadasz), kartę płatniczą (także gotówkę) oraz kartę EKUZ.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*