Ochrona środowiska – co możesz zrobić sam?
Coraz częściej słyszy się o negatywnych skutkach globalnego ocieplenia, szkodliwym działaniu smogu i zanieczyszczaniu środowiska. Wszystko to zmierza w złą stronę, dlatego każdy z nas powinien zadbać o środowisko wokół siebie i powstrzymać ten proces. Naszym zdaniem sukces polega na rozpoczęciu działania, ale w obrębie własnego życia, dlatego poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek jak dbać o naszą planetę w realny sposób.
Segregacja nie taka trudna jak ją opisują
Z pozoru mogłoby wydawać się, że segregowanie odpadów, dzielenie ich na osobne pojemniki jest mocno czasochłonne. Jednak w rzeczywistości nie wygląda to już tak strasznie! Wystarczy przekonać się i spróbować chociaż przez miesiąc zacząć oddzielać plastiki od całej reszty śmieci i wsadzać je do pojemnika obok, a po pewnym czasie wynieść wszystko razem do konkretnych pojemników lub wystawić przed dom, o ile miasto, gmina zadbały o regularne wywożenie segregowanych odpadów spod domów.
Sam przekonasz się, że wcale nie było to trudne. Okaże się, że nie potrzeba wiele, aby te śmieci znalazły swoje dwa osobne miejsca. A w rezultacie efekt jest naprawdę bardzo ważny i pomocny. Później możesz dołączyć do tego odrębne pojemniki na metal, papier, szkło czy odpady bio. Wszystko to potrafi wejść w nawyk, dlatego nie wolno się poddawać, a trzeba próbować, by naszej planecie żyło się lepiej.
Stopniowa eliminacja plastiku
To głównie plastik stanowi największe zło dla naszego środowiska, ponieważ jego rozkład jest bardzo powolny, a także szkodliwy dla świata zewnętrznego. Co roku produkuje się go w niewyobrażalnych ilościach, a przecież wystarczy użyć go kilka razy lub zamienić na szkło i już potrzebujemy go mniej. Wiadomo, że trudno jest go całkowicie wyeliminować, np. ze swojego mieszkania, ale można stopniowo starać się ograniczać jego ilość i wymieniać na alternatywne środki.
Mamy tutaj na myśli m.in. plastikowe butelki od wody czy soku, które można po zużyciu opłukać i zastosować potem jeszcze kilka, a nawet kilkanaście razy. Poza tym można przejść na płyny produkowane w szklanych butelkach, które także są produktami wielokrotnego użytku. Również polecamy bidony czy termosy, którymi możesz zastąpić dotychczasowo praktykowany plastik.
Oszczędność wody i energii to skarb
Nie nalegamy na życie przy świecach i miskach z wodą, ale wystarczy przykładowo zakręcać kran podczas mycia zębów lub twarzy, co tak często zdarza nam się na co dzień. Podliczając to wszystko, zużywamy naprawdę ogromne ilości wody w ciągu miesiąca, za co trzeba oczywiście zapłacić. Te koszty i zużycie może być znacznie mniejsze, a wystarczy się postarać. Również przy myciu naczyń można wykorzystać nalaną już wodę i przepłukać w niej parę sztućców, talerzy itp.
Z kolei jeśli mowa o energii, nie zostawiajmy zapalonego światła, kiedy wyjeżdżamy na chwilę na zakupy, wyłączmy telewizor skoro nie będzie nas w domu. Te drobne rzeczy mogą zdziałać tak wiele. Podobnie zachęcamy do kupowania żarówek energooszczędnych, co w rezultacie także opłacie się Tobie po podliczeniu rachunków. Można żyć ekologicznie i dbać o środowisko, a przy tym nic nie tracić – uwierz!
Komentarze