Odrabianie lekcji z dzieckiem – jakie to ma znaczenie?

Mowa przede wszystkim o okresie nauki w szkole podstawowej, kiedy to najważniejsze jest wypracowanie u dziecka odpowiednich nawyków podczas odrabiania zadań domowych, by na następnych etapach nauki szło im dużo łatwiej i szybciej. Wyjaśnimy dlaczego tak ważne jest wspólne robienie lekcji oraz co wówczas zyskuje Twoje dziecko.

Umocnienie więzi

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą możecie wspólnie wypracować podczas odrabiania zadań domowych jest polepszenie Waszych relacji. Kiedy dziecko widzi, że jest w centrum Twojego zainteresowania i wie, że może liczyć na Twoją pomoc, oczywiście zwiększa do Ciebie zaufanie. Właśnie wsparcie rodziców jest dla nich najważniejsze, a zwłaszcza w pierwszych latach szkoły, gdy wszystko jest dla nich nowe.

Nie możesz zatem oczekiwać od razu masy sukcesów, a stopniowo motywować do działania, nagradzać i radzić dziecku jak ma postępować. Liczy się tutaj przede wszystkim wyrozumiałość i cierpliwość, dlatego lepiej sam przypomnij sobie jak byłeś dzieckiem i nie znałeś od początku tabliczki mnożenia. Pamiętaj, że stanowisz wzór dla swojego dziecka, więc traktuj je z szacunkiem, miłością i wyrozumiałością.

Nawyk uczenia się i powtarzania

Również efektem uczenia się i odrabiania zadań w domu jest wejście dziecka w pewnego rodzaju rutynę. Dzięki niej będzie mu łatwiej odnaleźć się w wyższych klasach i nowych szkołach, gdzie materiału do nauczenia się i przyswojenia będzie dużo więcej. Ten nawyk powinien także sprzyjać podczas nauki podstaw jak mnożenie, dzielenie, dodawania, odejmowanie czy zasady pisowni polskiej, gdzie regularne ćwiczenie w domu wspomoże zapamiętywanie i rozumienie poszczególnych zadań domowych.

Trenowanie koncentracji

Bardzo ważnym jest, aby dziecko podczas odrabiania lekcji robiło je samodzielnie. Owszem, możesz niekiedy mu pomóc, podpowiedzieć lub naprowadzić na poprawną odpowiedź, ale jego zadaniem jest również skoncentrowanie się na zadaniu i uczeniu się cierpliwości do momentu jego rozwiązania. Takie umiejętności przydadzą się później w wielu codziennych sytuacjach, z którymi będzie miało styczność w przyszłości.

Nauka samodyscypliny

Po systematycznym robieniu lekcji w domu dziecko nabierze również samodyscypliny, co okaże się przydatne zwłaszcza w starszych klasach, kiedy już sam będzie musiał zapamiętać co było zadane, odrobić je na wyznaczony termin i nauczyć się na wszelkiego rodzaju sprawdziany i kartkówki. Co więcej, planowanie swojego czasu wolnego przyjdzie mu z łatwością, kiedy będzie wiedział, że musi odrobić zadania, a następnie będzie chciał odpocząć czy spotkać się ze znajomymi.

Wszystko to wpływa na obowiązkowość i pracowitość Twojego dziecka, co w wieku szkolnym może wydawać się jeszcze zbędne, ale gwarantujemy Wam, że efekty Waszej wspólnej pracy nie pójdą na marne, a wręcz przeciwnie staną się podstawą do pełnej dojrzałości i odpowiedzialności Twojego dziecka.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarz*